Wellness SPA terapisti eğitim programı içeriğinin belirlenmesi
Determing the contents of Wellness SPA therapist training
  1. Tez No: 187334
  2. Yazar: GÜLSEREN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, Wellness Spa Terapisti Eğitim Programı içeriğinde yer almasıgereken konuların belirlenmesi amaçlanmıştır.İçerik belirlemek için, konu ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgilenenakademisyenler, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi bölümü mezunu öğretmenler,Spa uygulayıcıları (güzellik uzmanı, masör-masöz, fizyoterapist, hidroterapist), Spaişletmecileri, Spa endüstrisi, tıp doktorları olmak üzere toplam 184 kişinin konu ileilgili görüşleri alınmıştır.Araştırma, Betimsel Araştırma Yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılananket, Wellness Spa Terapisti Eğitim Programının içeriğini belirlemek üzere uzmangörüşlerinden yararlanılarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Hazırlanan anketörneklemden rastgele seçilen 90 kişilik bir gurup üzerinde uygulanmıştır. Ankettegereksiz görülen konular çıkarılmış veya anket sonunda yer alan `Wellness Spabakımları ile ilgili olarak, anket haricinde görüşleriniz var ise, lütfen belirtiniz...' açıkuçlu sorusuna verilen cevaplar doğrultusunda yeni görüşlere yer verilmiştir. WellnessSpa Terapisti Eğitim Programında yer alması düşünülen konu ve konu alt başlıklarıbir bölüm olarak düzenlenmiştir.Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda cevapların F(frekans) ve % (yüzde) dağılımları alınıp yorumlanmıştır. İstatistik sonuçları dikkatealınarak Wellness Spa Terapisti Eğitim Programının içeriği için önerilen konu vekonu alt başlıkları belirlenmiştir.ii
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the curriculum of Wellness SPAtherapist education program.In order to determine the contents, it is asked the point of views of the peoplewho are interested in the subject directly or indirectly in a survey of 184 participaints.Surveyors a academicians, a teachers who were graduated from the department ofhairdressing and beauty instructor training program, SPA professionals (beautyspecialist, masseur- masseuse, physiotherapist, hydrotherapist), SPA manager, SPAindustry professionals and medical doctors.In this research, descriptive research method was used. The questionarreused in this research, has been prepared by the researcher who aimed to determinethe syllabus consulted of a Wellness SPA Therapist Education Program. Theresearcher the opionions of the specialist as well. The survey 90 participaintsresponded the survey. The unnecessary contents were removed and newapprouches were taken into consideration according to the results of questionarre. Iasked their ideas to mention if they have any ideas apart from the public surveyor atthe end of a Wellness SPA Therapist Education Program the contents and headlineswere arranged as a department.The conclusions were interpreted by the help of F (frequency) and %(percentage) being scattered. A Wellness SPA Therapist Education Program isproposed arrenged regarding the results of the statistical analysis.iii