Antalya ilindeki otellerin Spa ve Wellness merkezi ziyaretçilerinin profili ve memnuniyet durumlarının belirlenmesi
To determined the profile and satisfaction of the visitors in ci?ty of antalya's Spa and Wellness hotels.
- Tez No: 328905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN KAYIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İşletme, Technical Education, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı Antalya ilindeki otellerin Spa ve Wellness merkezi ziyaretçilerinin profili ve memnuniyet durumlarının belirlenmesine ilişkin; bünyesinde Spave Wellness merkezi bulunan otellerin müşterilerinin konu ile ilgili görüşlerini bildirdikleri anket çalışmasına dayalı olarak, Spa ve Wellness ziyaretçilerinin profili ve memnuniyet durumlarını belirlemektir.Araştırmada Tarama Modeline Dayalı Betimsel Araştırma Yöntemi kullanılmıştır. Evrenini Türkiye'de, Akdeniz bölgesinde, bünyesinde Spa ve Wellness merkezi bulunan 5 yıldızlı oteller de ,bu merkezleri kullanan müşteriler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise ; Akdeniz bölgesinde, en fazla 5 yıldızlı ve bünyesinde Spa ve Wellness merkezli otellerin bulunduğu il olan Antalya'dan, random yolu ile seçilen 18 oteldeki Spa ve Wellness merkezi kullanıcıları oluşturmaktadır.Araştırmanın verileri anket yoluyla elde edilmiş ,araştırmanın sonucunda elde edilen verilerin istatistik anlizi SPSS 19.0 programında istatistiksel anliz yapılarak hesaplanmıştır.Araştırmanın sonucunda ; Antalya ilinde faaliyet gösteren ve bünyesinde Spa ve Wellness merkezi bulunduran otellerin, Spa ve Wellness merkezi kullanıcılılarının büyük çoğunluğunu Rus ve Türk kullanıcıların oluşturduğu, Spa ve Wellness merkezlerinin en çok tatil döneminde ve dinlenme amaçlı ziyaret edildiği,ekonomik farklılıkların Spa ve Wellness kullanımda önemli bir fark yaratmadığı ve memnuniyetin oldukça yüksek olduğu ortaya konmuştur.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Türkiyede SPA turizmine daha fazla önem verilmesi gerektiği,kalifiye eleman sıkıntısının giderilmesine yönelik çalışmalar yapılması ve SPA denetimlerinin arttırılması gerktiği önerilerinde bulunulmuştur.Anahtar kelimeler : Spa ve Wellness
Özet (Çeviri)
To aim this research is to determined the profile and satisfaction of the visitors in city of Antalya?s spa and wellness Hotels by using overall survey filled by Customers. İn this research, the Scanning Model used which depended to the Depic Search . the research universe is spa and Welness 5 stars hotels in Mediterranean Region in Turkey and the customer who use those Spa and Welness Center.The sampling group in this research is Spa and wellness customer whom use those 18 Hotels in Antalya which picked randomly in Mediterranean Region of Turkey.Data analyses were carried out by the survey which is filled by customers and calculate by using Spss 19.0 by doing statistical analysis.The result of the research is shown that The Hotels in Antalya which have Spa and Wellness Centers are using by the Turkish and Russian customer the most and the purpose of this visits are happening in holiday sessions for relaxing and resting.The results also shown that The economical difference isn?t make such a big diffrences and customer satisfaction is high while using Spas and Welness centers.Depends of the research result , the spa tourism should be more placed value in turkey, should make more work out and correct about specialized clerk problem, The spa audits should be more redouble is higly suggested as a research result.Keyworlds : Spa ve Wellness