Ali Rıza Erhan'ın hayatı,edebi şahsiyeti ve divanının incelenmesi
The life of Ali Riza Erhan, his literal personality and research of his divan
  1. Tez No: 187432
  2. Yazar: CENGİZ TOSUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİKMET FERİDUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
iiiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETAL RIZA ERHAN'IN HAYATI, EDEBÎ ŞAHS YET VEDÎVÂN'ININ NCELENMESCengiz TOSUNTürk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü2006Danışman:Yard. Doç. Dr. H. Feridun GÜVENBu çalışmada 20.yüzyılda yaşamış Ali Rıza Erhan'ın dûvânı incelenmiştir.Dûvânındaki şiirlerinde genel olarak mezhep ve tarûkatla ilgili konuları, bir şeyhebağlılığı, bu dünyanın fâniliği gibi dinû konuları işlemiştir. Dûvân'ın Konya BölgeYazma Eserler Kütüphanesi BY. 3476 numaralı tek nüshası transkripsiyon sistemineuygun olarak çevrilmiştir.?Ali Rıza Erhan Hayatı, Edebû Şahsiyeti ve Dûvânı'nın ncelenmesi? üzerineyaptığımız yüksek lisans tez çalışmasında şâirin hayatını açıklamaya çalıştık. Dahasonra edebû şahsiyetini ortaya koyup dûvânını inceledik. Ali Rıza Erhan , günümüzeyakın bir dönemde, 20.yüzyılda yaşadığı için dûvânı tek nüshadır.Ali Rıza Erhan dûvânıbize 20.yüzyılda da Dûvân Edebiyatı geleneklerine göre eserlerin oluşturulduğunugöstermektedir.Ali Rıza Erhan 1942 yılında başladığı dûvânını 1980 yılında tamamlamıştır. Yeniharflere çevrilen dûvânda gazel, kıta, müfret, mesnevi, müseddes nazım şekliyleyazılmış şiirler bulunmaktadır. Bu şiirlerde çoğunlukla dinû konular işlenmiştir.EserdeKerbela mersiyeleri ve na`tlar yer alır.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTHE SUMMARY OF H GH GRADUATE THESISTHE L FE OF AL RIZA ERHAN, H S L TERAL PERSONAL TY ANDRESEARCH OF H S D VANCengiz TOSUNTurkish Language and Literature DepartmentAfyon Kocatepe University, The nstitute of Social Sciences2006Advisor:Yard. Doç. Dr. H. Feridun GÜVENn this research the divan of Ali Rıza Erhan who lived in 20 th century isstudied.Generally, at the poems in his divan, religious subjects as sect, dependence to asheikh, mortality of this world are manipulated.We tried to explain the life of poet in this high graduate thesis study which isabout ?The Life of Ali Rıza Erhan, his Literal Personality and Research of HisDivan.?After than, we put forward his literal personality and examine his divan.Thereisn?t any specimen of his divan because he lived in 20 century which can be thought asrecent time.The divan of Ali Rıza Erhan shows us that the Works are written as totradition of Divan Literature as well as in 20 century.Ali Rıza Erhan started his divan in 1942 and he continued to manipulated hisdivan until he died. n divan text which was transcribed with new letters, there are poemswritten by various types and shapes they consist of gazel, na?t, quatrain, müfred,mesnevû, muhammes, müseddes and divine chant.