Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Türk Müziği bölümü ses eğitimi anasanat dalı ses eğitimi dersinde uygulanan ses alıştırmaların incelenmesi
The study of exercises about voice training lesson in University of Afyon Kocatepe
- Tez No: 187433
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETAFYON KOCATEPE ÜN VERS TES DEVLET KONSERVATUVARIKLAS K TÜRK MÜZ Ğ BÖLÜMÜ SES EĞ T M ANA SANAT DALISES EĞ T M DERS NDE UYGULANAN SES ALIŞTIRMALARINNCELENMESRüstem Semih ŞENYAYLAMüzik Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüEylül 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Uğur TÜRKMENBu araştırmada Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı Türk Sanat MüziğiBölümü Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı içerisindeki ses eğitimi dersinin program hedefleridoğrultusunda gerekli davranışların kazandırılmasında geleneksel Türk Müziğimizinform, makam, usûl ve benzeri niteliklerden yararlanılarak klasik icraya çok uygun birşekilde ?Ses Eğitimi materyalinin? oluşturulmasını hedeflemektedir.Araştırmada veriler; Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı TürkSanat Müziği Bölümü Ses Eğitimi Ana Sanat Dalında uygulanan Ses Eğitimi dersindekialıştırmalar; form, makam, usul vb. nitelikler açısından incelenmesi ve araştırmanınhedefi doğrultusunda hazırlanan ?görüşme sorularının? Ege Üniversitesi, Konya SelçukÜniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesinde ses eğitimi derslerini yürüten öğretimelemanlarıyla birebir yapılan görüşmelerle elde edilmiştir.Araştırmada Ses Eğitimi dersinde uygulanan alıştırmaların ve buna yönelikgeçilen eserlerin bireysel ses eğitimi dersinde uygulanabilirliği ve klasik icra için dersmateryali olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE STUDY OF EXERCISES ABOUT VOICE TRAINING LESSON INUNIVERSITY OF AFYON KOCATEPERüstem Semih ŞENYAYLADepartment of MusicAfyon Kocatepe Universıty The Instıtute Of Socıal ScıencesSeptember 2006ADVISOR: Assistant Prof. Dr. Uğur TÜRKMENThis study is intend that in direct of program target of voice training lesson indepartment of Turkish Classical Music to get obtain for necessary behavior that makeuse of form, makami usul in Turkish Traditional Music taht to constitute voice tariningmaterial.Data have obtained that search about voice training lesson in departmentof Turkish Classical Music have studied about form, makam, and usul. ?InterviuwQuestions? are prepared and discussion with teachers about voice training lesson in EgeÜniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi.In this study, draw a cocnclusion that applying search about voicetraining lesson and performing compositions are see fit to individual voice traininglesson and use as a lesson material for classical performance.