Ege bölgesi türkülerinin Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü'nde verilmekte olan kabak kemane eğitimine uygulanabilirliği ve bu çalışmanın uzmanlar tarafından değerlendirilmesi
The applicability of aegean region folk songs to the education of kabak kemane which is being performed at afyon Kocatepe Universty department of Turkish folk music and the evaluation of this study which was made by specialist
  1. Tez No: 206016
  2. Yazar: ALİ HAYKAD KULABOĞA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma; Ege Bölgesi Türkülerinin Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi DevletKonservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümünde verilmekte olan Kabak Kemane eğitimindeders materyali olarak kullanılabilirliğini araştırmak ve yeni materyalleri Kabak Kemanerepertuvarına kazandırmak amacıyla yapılmıştır.Birinci bölümde konunun temel kaynağını oluşturan müzik, Türk Halk Müziği, TürkHalk Çalgıları, Ege Bölgesi Türküleri ve Kabak Kemane üzerine bilgiler verilmiş, problemdurumu belirtilmiş, araştırmanın önemi ve bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar araştırılmıştır.kinci bölümde ise araştırmanın yöntemi belirlenmiş, ders materyali olarakkullanılacak türküler tespit edilmiş ve bununla ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Uzmangörüşleri ile zenginleştirilen araştırmada görüşme yöntemi ile uzmanların konu ile ilgilifikirlerine başvurulmuş ve üçüncü bölümde bulgular kısmında çizelge halinde yer verilmiştir.Sonuç olarak ders materyali niteliğindeki türküler hakkında veriler değerlendirilerek bu dersiverecek tüm kurumlar için kaynak olması yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was made to search the applicability of using the Aegean region folksongs as a lesson material for the education of Kabak Kemane which is being performed atAfyonkarahisar Kocatepe University, State Conservatoire, Department of Turkish Folk Musicand for the purpose of using the new materials in the repertoire of Kabak Kemane.At the first part, the information about the main point of the topic;music, Turkish FolkMusic, Turkish Folk Instruments, Aegean Region Folk Songs and Kabak Kemane was given,the problem was identified and the importance of the research and the studies which are aboutthis topic were investigated.At the second part, the method of the research was identified, the folk songs whichwill be used as a lesson material were determined and the detailed information about this wasgiven. At the research which was enriched with the opinions of specialists, opinions ofspecialists which are about the topic were consulted by the method of interview and this wasgiven as a chart in the part of symptoms at the third part. As a result, the data which is aboutthe folk songs used as a lesson material was evaluated and suggestions were made in thedirection of to be a source for all instutions which will perform this lesson.