Bolvadin, Çay ve Çobanlar ağzı
The dialect of Bolvadin, Çay and Çobanlar
  1. Tez No: 209002
  2. Yazar: ERHAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Çalısmada Afyonkarahisar ilinin Bolvadin, Çay ve Çobanlar ilçelerinin köyleriyle birlikte agız özellikleri tespit edilmeye çalısılmıstır. lçelerin agız özelliklerinin tespiti için ilçe merkezleri ve köylerinden derlemeler yapılmıstır. Derlenen malzemeleri Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen ?Agız Arastırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi?ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimizde yaptıgımız ses bilgisi, sekil bilgisi ve sözlük çalısmalarının sonucunda Bolvadin, Çay ve Çobanlar yöresi agzının özelliklerini ortaya koymaya çalıstık. Ayrıca Kütahya ve Yöresi Agızları, Usak li Agızları, Afyon Merkez Agzı, Isparta Merkez Agzı ve Sandıklı Yöresi Agzı, Basmakçı ve Dazkırı Agzı, scehisar ve hsaniye Agzı, Sultandagı Agzı ve Emirdag Agzı ile karsılastırmalara giderek Bolvadin, Çay ve Çobanlar yöresi agzının bölgeye göre farklılasan veya benzerlik gösteren yönlerini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
In this study, the dialect characteristics of Afyonkarahisar with the villages of Bolvadin, Çay and Çobanlar towns were tried to determine. Collections from town centres and villages were arranged to determine the dialect characteristics of the towns. We dictated the compiled materials according to the system in ''The Phonetic Transcription Alphabet That Will Be Used In Dialect Searches'' , advised by The Turkish Linguistic Society. We tried to explain the dialect characteristics of Basmakçı and Dazkırı Region in the search of phonetics, morphology and dictionary studies that we arranged in our texts. Additionally, we explained the differentiating or showing similarity sides of Bolvadin, Çay and Çobanlar Region dialect accordig to region by comparing with Kütahya and Its Region Dialects, Usak Dialects, Afyon Centre Dialect, Isparta Centre Dialect, Sandıklı Region Dialect , Basmakçı and Dazkırı Dialect, scehisar and hsaniye Dialect, Sultandagı Dialect, Emirdag Dialect Characteristics.