Kopenhag kriterleri bağlamında Türkiye-AB ilişkileri (1993-2004)
Turkey-European Union relations in terms of Kopenhag Criteria (1993-2004)
  1. Tez No: 187449
  2. Yazar: KORAY ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADIK SARISAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETKOPENHAG KR TERLER BAĞLAMINDA TÜRK YE - AB L ŞK LER(1993 - 2004)Koray ERG NTarih Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü(2000 - 2006)Danışmanı: Prof.Dr. Sadık SARISAMANGünümüz değişen dünya koşullarında, tüm ülkelerin belli başlı büyük kuruşlara üyeolması zorunlu hale gelmiştir. Bu kuruşlar gerek ekonomik açıdan gerekse siyasi açıdanülkelere büyük güç katmaktadır. Bu kuruluşlardan birisi de Avrupa Birliğidir. Türkiye AvrupaBirliğine girmek isteyen ülkelerin başında gelmektedir. Gerek ekonomik, gerek hukuksal,gerekse siyasal açıdan diğer ülkelerle rekabet edebilmek için bu zorunlu olarak kabuledilmiştir. AB, üye ülkelere çok rahat ve çok geniş haklar sunmakta ve ülkelerin kalkınmasınaolanak sağlamaktadır. Bu birliğe üye olmak için Kopenhag Siyasi Kriterler adı altındabirtakım şartlar belirlenmiş, bu şartlara uyan ülkelerin adaylığı kabul edilmiştir.Bu anlayıştan hareketle çalışmanın birinci bölümünde, Türkiye-AB ilişkileri ve tamüyelik başvurusu üzerinde durulmuştur.kinci bölümde, Kopenhag Siyasi Kriterleri belirtilmiştir.Üçüncü bölümde, TBMM'den çıkartılan uyum yasaları ifade edilmiştir.Dördüncü bölümde, Kopenhag Kriterlerinin uygulanışı anlatılmıştır.Beşinci Bölümde, Türkiye ve AB'yi birbirine yakınlaştıran nedenler üzerindedurulmuştur.Altıncı bölümde, Türkiye-AB ilişkilerindeki karşılıklı sorunlar dile getirilmiştir.Son bölümde ise, AB yolunda Türkiye'de son zamanlarda yaşanan önemli olaylaranlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTURKEY-EUROPEAN UNION RELATIONS IN TERMS OF KOPENHAGCRITERIA(1993 - 2004)Koray ERG NHistory Mainscience BranchAfyon Kocatepe University Social Science Institute(2000 - 2006)Advisor: Prof.Dr. Sadık SARISAMANIn today?s changing word conditions, It has become obligatory for all countries to bea member of big organizations. These organizations make the countries stronger botheconomically and politically. One of these organizations is ?The European Union.? Turkey isa country which wants to be in the EU and it is one of the countries on the top of the list.Begin a member of the EU has became a must in order to compete with other countries interms of economy, law and politics. The EU offer a wide variety of rights to its membercountries and help them develop. In order to be a member of this organization, an array ofconditions has been determined and the membership of the countries which have theseconditions has been accepted.According to this circumstance, in the first section of this thesis an emphasis has beenput on Turkey-EU relationships and the application of full membership. In the second section,Copenhagen political criteria have been mentioned. In the third section, adaptation laws fromthe Turkish National Assembly has been mentioned, in the fourth section, the applications ofCopenhagen criteria have been told. In the fifth section, an emphasis has been put on thecauses which make Turkey and the EU closer. In the sixth section, the mutual problemsbetween Turkey and the EU has been mentioned. In the last section, the important event inTurkey in the way of the UE has been told.