Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda ezber çalmanın-söylemenin öğrenci başarısına etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of playing-singing from the memory on the success of the students in music teacher training institutions
  1. Tez No: 187474
  2. Yazar: BELGİN UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
ÖZETYazar : Belgin UZUNOĞLUÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : Güzel Sanatlar EğitimiBilim Dalı : Müzik EğitimiTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : XXIII + 343Mezuniyet Tarihi : …. / …./ 2006Tez Danışman(lar)ı : Doç. Atilla SAĞLAMMÜZİK ÖĞRETMENİ YETİŞTİREN KURUMLARDA EZBER ÇALMANIN-SÖYLEMENİN ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİBu araştırmada, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki bireysel çalgıöğretim elemanlarının ve öğrencilerinin ezber tekniğinin etkili kullanımına, ezberçalmanın/söylemenin ders, konser, resital ve sınav başarıları ile yorum veseslendirme üzerindeki etkilerine ilişkin görüşleri alınmış, bu görüşlerin eldeedilmesine yardımcı olan değişkenler arası ilişkiler incelenmiş ve değişkenler arasıneden sonuç ilişkilerine yönelik en iyi denklem bulunmuştur. Araştırmanınproblem cümlesi ?Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda ezberçalmanın/söylemenin öğrenci başarısına etkisi var mıdır, ezber çalmaya ilişkinöğretim elemanı ve öğrenci görüşleri nelerdir?? şeklinde belirlenerek araştırmakonusu yapılmıştır.Araştırmanın örneklemi müzik eğitimi anabilim dallarında görev yapan 91bireysel çalgı öğretim elemanı ve öğrenim gören 286 öğrenci olarak belirlenmiştir.Söz konusu öğretim elemanı ve öğrencilere yönelik iki ayrı anket düzenlenmiş veelde edilen veriler çeşitli frekans tabloları, değişkenler arasında ilişki bulmayayönelik korelasyon ve neden-sonuç ilişkisini açıklamaya yönelik regresyonteknikleriyle çözümlenmiş, yorumlanmış ve sonuçlar ortaya konmuştur. Sonuç veönerilere 3 ayrı örnek verilebilir. Ezber tekniğinin sistematik kullanılmasınayönelik çalışmalar yapılmasına ilişkin öğrenci görüşünün %48,4'ü beklenendüzeyde, %35,6'sı beklenen düzeyin altında ve %14,4'ü beklenmeyen düzeydedir.Öğrencilere ve öğretim elemanlarına ezber yöntemleri ve kullanımına ilişkinseminerler düzenlenmelidir.?Ezberleme Aşamasında Kullanılan EzberSeçenekleri? değişkeni ile ?Ezber Çalma/Söyleme Becerisini Geliştirmek İçinYapılan Çalışmalar? değişkeni arasındaki korelasyon katsayısı r=0,432**'dir.Buna göre α=0,01 alındığında, bu değişkenler arasında pozitif yönlü, güçlü veanlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Öğrencilerin bu değişkenlerden biri hakkındakigörüşleri arttıkça diğer değişken hakkındaki görüşleri de artmaktadır.Öğrencilerin ezber çalma/söyleme becerilerini geliştirmek için her ders biretüt/eserin anlamlı bir bölümü/teması ezber ödevi olarak verilmelidir. ?EzberTekniğinin Bireysel Çalgı Eğitimi Dersinde Kullanılması Gerekliliği?ne ilişkinpozitif görüşlere sahip öğrenciler ?Çalgı Hâkimiyeti ve Yorumlama Yeteneği?neilişkin görüşlere de sahiptir.Anahtar SözcüklerBellek, Ezber, Ezber Tekniği, Ezber Çalma/Söyleme, Müzik Eğitimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAuthor : Belgin UZUNOĞLUUniversity : Uludağ UniversityDepartment : Fine Arts EducationBranch : Music EducationType of Thesis : Masters ThesisNumber of Pages : XXIII + 343Date of Graduation : …. / …./ 2006Thesis Supervisor(s) : Ass. Prof. Atilla SAĞLAMTHE EVALUATION OF THE EFFECT OF PLAYING-SINGING FROM THEMEMORY ON THE SUCCESS OF THE STUDENTS IN MUSIC TEACHERTRAINING INSTITUTIONSThis study investigates the effective use of memorization technique by thestudents and teachers, their views about the effects of this technique on classes,concerts, recitals and success in the exams and on performance and vocalization inthe institutions training music teachers, the relations among the variables that helpto gather these views and states the best equation for the cause and effect relationsamong the variables. The problem sentence of the study is determined as ?Doesplaying/singing from the memory have any effect on student success in musicteacher training institutions and what are the views of the students and teachersabout playing from the memory??The study group consists of 91 individual instrument teachers teaching and286 students attending to the music education departments. Two separatequestionnaires were prepared for the teachers and students in question and thegathered data are examined via various frequency tables, correlation techniques tofind the relations among the variables and regression techniques to explain thecause and effect relation and the findings and results are displayed. Three differentexamples can be stated for the results and suggestions. 48,4% of the student viewsabout the studies for the systematic use of memorization technique are at theexpected level, 35,6% are below the expected level and 14,4% are at theunexpected level. There should be seminars on memorization methods and theiruse for the students and the teachers. The correlation co-efficient between thevariable ?memorization choices used during memorization stage? and ?theactivities carried out to improve the playing/singing from the memory skill? isr=0,432**. Accordingly, when α=0,01, there is a positive, significant andmeaningful relation between these variables. As the views of the students on eitherof these variables increase, their views on the other variable also increase. In orderto improve playing/singing from the memory skill of the students, each lessonmeaningful part of study/piece should be given as memorization assignment inevery term. The students who have positive views on ?The necessity of usingmemorization technique in the Individual Instrument Education class? also haveviews on ?Instrument Capability and Performance Skill?.Key WordsMemory, Memorization, Memorization Technique, Playing/Singing from theMemory, Music Education