Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda piyano eğitiminde pedal kullanımı
- Tez No: 137546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
MÜZİK ÖĞRETMENİ YETİŞTİREN KURUMLARDA PİYANO EĞİTİMİNDE PEDAL KULLANIMI Feyzan GÖHER ÖZET Bu araştırma, Eğitim...Fakülteleri. Müzik_ Öğretmenliği Anabilim Dallarında piyano^ğMminde pedajjcojmsjınu her yönüyle araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda daha etkin ve verimli bir pedal öğretimi yapılabilmesi ve bu konuda saptanan sorunların giderilebilmesi için çeşitli çözüm önerileri sunularak, piyano e^timine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın öneminin bu alanda yapılmış olan ilk araştırmalardan birisi olmasından ve ileride yapılabilecek piyano eğitiminde program geliştirme ve hazırlama çalışmalarına katkı sağlayabilecek bir kaynak olabilmesinden ileri geldiği düşünülmektedir. Kurumlarda görev alan piyano öğretim elemanlarının pedal tekniği konusuna yönelik görüş,yaklaşım ve bakış açılarının saptanması, araştırmada belirtilen amaçların gerçekleşmesi için gerekli görülmüş bu nedenle anket yöntemine baş vurulmuştur.
Özet (Çeviri)
USING PEDAL IN PIANO EDUCATION IN MUSIC TEACHER TRANING FOUNDATIONS Feyzan GÖHER ABSTRACT This research, has been done to search the pedal subject in piano training in Music Teacher Main Branches of the Education Faculties, in all espects. Contribution to piano training have been tried to be made by presenting several solution proposals, in order to be able to provide a more effective and efficient pedal training, in the direction of the results of the research, and in order to be able to remedy the problems determined in this regard. It is being evaluated that the importance of the research comes from the being one of the first researches in this field that has been made and its being one of the possible sources that may contribute to program development and preparation Works in piano training that would be made in future. The determination of the views the approaches and the angle of views of the piano training personnel, who are employed in the organizations, in relation to the pedal technique, has been deemed necessary for the realization of the purposes indicated in the research, and the poll method has been applied.