Classroom foreign language anxiety among Turkish primary school students
Türk ilköğretim okulu öğrencileri arasında sınıfiçi yabancı dil kaygısı (anksiyete)
  1. Tez No: 187475
  2. Yazar: AYDAN SERTÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA DÖNER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Bursa'daki Türk lköğretim Okulu öğrencileri arasındaki sınıf içi yabancıdil kaygısını (anksiyete) araştırmayı amaçlamıştır.Cinsiyet farklılıklarının kaygının çeşidineve seviyesine olan etkisi ayrıca incelenmektedir.htiyaç duyulan verileri toplamak için, 5. ve 8. sınıf öğrencilerine Horwitz, Horwitz &Cope tarafından 1986 yılında hazırlanan ve çok kabul görmüş bir anket olan ?sınıf içi yabancıdil kaygısı anketi? verilmiştir. Bu anket çocukların daha iyi anlayabilmeleri amacıylaTürkçeye çevrilmiş ve basitleştirilmiştir. Bu anketle birlikte araştırmacı, katılımcılarla yaptığıbazı resmi olmayan söyleşilere de yer vermiştir. Anketler, 87 tane 8. sınıf öğrencisi, 97 tane 5.sınıf öğrencisinde uygulanmış ve sonuçlar 4 grupta toplanmıştır. lk olarak, tüm 5. ve 8. sınıföğrencileri karşılaştırılmıştır. Daha sonra, tüm kızlar ve erkekler incelenmiştir. Üçüncüolarak, 5. sınıflardaki kız ve erkek öğrenciler, son olarak ta 8. sınıflardaki kız ve erkeköğrenciler incelenmiş ve sonuçlar grafiklerle ifade edilmiştir.Anket sonucunda elde edilen bulgular ele alındıktan sonra bazı çarpıcı sonuçlar ortayaçıkmıştır. Çocuklarla ergenlerin karşılaştırılmasında, sınav kaygısı, iletişim kurma endişesi veolumsuz yargılanma korkusu dahil olmak üzere bir çok duyguda, çocuklar ergenlerdenoldukça fazla puan almışlardır. Kız ve erkek öğrencilerin genel olarak ve iki sınıfın içindekıyaslanmasında, kızların arkadaşlarının düşünceleri hakkında kaygılanmaya ve böyleceekeklerden daha çok olumsuz yargılanma korkusuna sahip olmaya eğilimli olduklarıgörülmüştür. Ancak sınav kaygısı ve yabancı dile karşı tutumda durum tam tersi çıkmıştır.Erkeklerin, arkadaşlarının performanslarını abartmaya, kendi performanslarını iseküçümsemeye eğilimli oldukları görülmüştür. Bu yüzden de, ngilizceye karşı daha olumsuzbir tutum oluşturmuşlardır. Sonuç olarak, kendileri hakkındaki varsayımları ve olumsuztutumları sonucunda erkek öğrencilerin daha fazla sınav kaygısı yaşadığı saptanmıştır.Neticede bu çalışma, çocukların da yabancı dil kaygısı yaşamalarının olası olduğunugöstermiştir. Ayrıca, çocuklarda yabancı dil kaygısı hakkındaki bilinci kuvvetlendirmiştir. Bukaygının sebepleri konusundaki araştırma önerileri ve çalışmanın sınırlı yanları son bölümdedile getirilmiştir.Keywords (Turkish): Çocuklara yabancı dil öğretimi, Çocuklarda yabancı dil kaygısı,lköğretim okulu öğrencilerinde yabancı dil kaygısı, Yabancı dil kaygısında cinsiyetfarklılıkları.Aydan Sertçetin, Yüksek lisans tezi, 2006.
Özet (Çeviri)
This study aims to look into Classroom Foreign Language Anxiety of Turkish PrimarySchool Students, in Bursa,Turkey. The effect of gender factor to the type and level of anxietyhas also been analysed.For collecting the data needed, 5th class and 8th class students were given a widelyaccepted questonnaire about Classroom Foreign Language Anxiety, which is prepared byHorwitz, Horwitz & Cope in 1986. This questionnaire was simplified and translated intoTurkish in order for the young learners to understand better. Together with the questionnaire,the researcher used some informal interviews carried out with the participants. 87 8th classstudents, 97 5th class students were given the questionnaire and the results were classifiedinto four groups. Firstly, all the 5th and 8th class students were compared. Then; girls andboys in total were analysed. Thirdly; girls and boys in 5th classes, lastly; girls and boys in 8thclasses were analysed and computed according to scales.After discussing the results gained through the questionnaire, some remarkable resultsemerged. In the comparison of young learners and teenagers, about most of the feelingsincluding Test Anxiety, Communication Apprehension and Fear of Negative Evaluationyoung learners scored significantly higher than teenagers. In the comparison of girls and boysin general and in specific in both classes; girls tend to worry about the opinions of their peers,and thus; experience more fear of negative evaluation than boys. While the situation is theopposite in test anxiety and attitudes. Boys tend to overestimate their friends?performancesand underestimate their own competence. Therefore; they develop more negative attitudestowards English. As a result; they experience more test anxiety, due to their assumptionsabout themselves and negative attitudes.In conclusion; this study shows that, it is also possible that young learners mayexperience foreign language anxiety. It also increased awareness for the foreign languageanxiety among young learners. Suggestions for further research about the reasons of thisanxiety and some limitations of the study are also included in the last chapter.Keywords (English): Teaching Young Learners, Foreign Language Anxiety among YoungLearners, Language Anxiety among Primary School Children, Gender differences inLanguage Anxiety.Aydan Sertçetin, MA Thesis, 2006.