Yönetici gözüyle işletmelerde dış kaynaklardan yararlanmanın başarısını etkileyen faktörlerin bir işletme üzerinde incelenmesi (sınai ve tıbbi gazlar sektöründe bir işletme tecrübesi)
A Resourch of factors that affect the succes of the outsourcing process for the corporations in opinion of managers (a study in industrial and medical gas product sector)
- Tez No: 187489
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURULLAH UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETYÖNET C GÖZÜYLE ŞLETMELERDE DIŞ KAYNAKLARDANYARARLANMANIN BAŞARISINI ETK LEYEN FAKTÖRLER N B RŞLETME ÜZER NDE NCELENMES(Sınai ve Tıbbi Gazlar Sektöründe Bir şletme Tecrübesi)ERKARAGÜLLE, SEDAYüksek Lisans-2007şletmeDanışman: Yard. Doç. Dr. Nurullah UçkunBu çalışmayla, dış kaynaklardan yararlanma yönteminin işletmelere sağladığıfaydaları ve oluşabilecek riskleri yöneticilerin görüşleri dahilinde ortaya koymak vesürecin işleyişi hakkında bilgi verilmek istenmiştir. Alınan veriler ve literatüryardımıyla yöntemin başarısını etkileyen faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır.Çalışmada Kocaeli ili çevresinde bulunan ve Sınai ve Tıbbi Gazlar Sektöründefaaliyet gösteren ve faaliyetlerinde dış kaynaklardan yararlanma yönteminiuygulayan bir işletme incelenmiştir. şletme yöneticileri ile yapılan görüşmelersonucu elde edilen bulgular, mevcut veriler yardımıyla yorumlanmıştır. Araştırmatarama modelindedir. Çalışmada veriler, hazırlanan soru formu çerçevesinde, işletmeyöneticileri ile yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilmiştir.Bu inceleme sonunda; işletmenin amaçlarının ve hedeflerin belirlenmişolmasının, dış kaynaklardan yararlanma sürecinde uzman danışmanlardan destekalınmasının, sözleşmenin yapısının ve sürecin denetleniyor oluşunun dışkaynaklardan yararlanmanın başarısında etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca, işverenve tedarikçi arasındaki iletişim ve koordinasyonun, tedarikçi sayısının, işverenin dışkaynaklardan yararlanma konusundaki tecrübesinin, tedarikçilerin deneyimlerinin vetedarikçi seçim kriterlerinin de yöntemin başarısını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA RESOURCH OF FACTORS THAT AFFECT THE SUCCES OF THEOUTSOURCING PROCESS FOR THE CORPORATIONS IN OPINION OFMANAGERS(A Study In Industrial and Medical Gas Product Sector)ERKARAGÜLLE, SEDAMaster Thesis-2007ManagementAdvisor: Nurullah UÇKUN, Assistant ProfessorThis study, is giving information about benefits of outsourcing in corporationsaccording to managers opinions and showing the risks that may occur, at thesametime explaining the process logic model of outsourcing process. Factors thateffect the outsourcing success are shown with the help of literature scanning andgathered information.In the radius of this study, a factory planted on Kocaeli that runs on medicaland industrial gases production and uses outsourcing process is analyzed. The studyis commented in the light of gathered information. The analysis is in the form ofscanning. Information is gathered by face to face interviews with the managementgroup.This study shows us, the importance and success of the determination of themanagement, professional help with outsourcing, inspection of the process andnature of contract for outsourcing. The study also shows that the other factors likecompany and supplier relationships, supplier number, company experience aboutusing outsourcing, supplier experience about outsourcing and criterion aboutchoosing supplier are affecting the success of the outsourcing process.