Kariyer yönetiminin örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of career management on organizational commitment
  1. Tez No: 187488
  2. Yazar: SEYNUR ATAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUĞRUL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
iiTEZ ÖZETİKARİYER YÖNETİMİNİN ÖRGÜTSELBAĞLILIĞA ETKİSİSeynur ATAYİşletme Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Tuğrul KANDEMİRÖrgütlerde, verimliliği etkileyen en büyük faktörün insan olduğunun anlaşılmasıüzerine, insanın motivasyonuna yönelik yaklaşımlar her geçen gün artmakta veyenilenmektedir. İşte bu yaklaşımlardan en güncel ve uygulamada en popülerolanlardan bir tanesi de kariyer planlaması ve yönetimidir. İnsanlar, günümüzdeişletmeler tarafından ilk etapta ücret ve sosyal imkânlardan ziyade, kariyerleriningelişimlerini sağlayacak bir pozisyon ve buna uygun bir ortam talep etmektedir.Özellikle genç nüfus artık kendine iyi bir kariyer olanağı sağlayacak işleri seçmeeğilimindedir. İşletmeler ise, değişen koşullarla birlikte, artık çalışanına 1900'lüyıllardaki gibi yalnızca iş güvencesi değil, iyi bir kariyer fırsatı da sunmayaçalışmaktadır.Taylorcu yaklaşımın temel ilkesi olan çalışanların birbirleriyle ikame edilebilenüretim unsurları olduğu görüşü, yirminci yüzyıl boyunca önemli değişimlere uğramış vebirey örgütsel etkinliğin ve verimliliğin en önemli unsuru haline gelmiştir.İçinde yaşadığımız bilgi çağında rekabet şartları ve yönetim paradigmaları büyük birhızla değişmektedir. Bu hızlı değişime ayak uydurabilmek için örgütlerin iş görenlerleolan mevcut ilişkilerini iş görenleri örgütte tutacak şekilde yeniden yapılandırmasıgerekmektedir. Örgüt-iş gören ilişkisi sonucunda oluşan örgütsel bağlılık, iş göreniniiiçalıştığı örgüte karşı hissettiği bağın gücünü ifade etmektedir. Bu nedenle iş görenlerinyaptıkları işten ve çalıştıkları örgütten memnun olmalarını sağlamak, artık örgütlertarafından mal ve/veya hizmet üretmek kadar önemli görülmektedir. Çünkü örgütselbağlılık duygusunun örgütsel performansı pozitif yönde etkilediğine inanılmaktadır. Buçerçevede, örgütsel bağlılığın işe geç gelme, devamsızlık ve işten ayrılma gibiistenmeyen sonuçları azalttığı, ayrıca ürün ve ya hizmet kalitesine olumlu yönde katkıdabulunduğu ileri sürülmektedir.Bu çalışmada kariyer yönetimi, örgütsel bağlılık ve kariyer yönetiminin örgütselbağlılığa etkisi konuları incelenmiştir. Çalışma kapsamında mermer sektöründe örnekolay çalışması yapılmış ve kariyer yönetiminin örgütsel bağlılığa etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTHE EFFECT OF CAREER MANAGEMENT ON ORGANIZATIONALCOMMITMENTSeynur ATAYDepartment of ManagementAfyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences2006Advisor: Yrd. Doç. Dr. Tuğrul KANDEMİRIn organizations, to be understood of the main important component which effectsthe organization is human, human motivation oriented approaches are increasing andrenewed with each passing day. The one of the most current and most popular approachis career planning and management. People wish from enterprises, at the preliminarystage instead of the budget and social facilities, position which provides their careerdevelopment and an atmosphere consonant with this position. Especially, young peopleare in a selection tendency to provide a good career opportunity. Enterprises don?tpresent only work security like 1900?s to their employees, they work to present a goodcareer opportunity.The basic principle of Taylorism production vision which substitutes the employeeseach other was changed during the 20th century and, person has become the mostimportant component organizational efficiency and productivity.In the information age, competitive conditions and management paradigms arerapidly changing. Organization must renew the current relationship betweenorganization and employee for to keep abreast of a rapidly changing. Organizationalvcommitment, is as a result of relationship between organization and employee, statesthat employees? power of their feelings. For this reason, organizations provide thesatisfaction and it?s as important as producing good and services because organizationalcommitment feelings affect the organizational performance positively. In this context,organizational commitment decreases the undesirable results like, late for the job,absenteeism, severances. Furthermore, organizational commitment contributes thequality of goods and services in positive way.In this study, career management, organizational commitment and the effect of thecareer management on organizational commitments subjects are studied. Within thecontext of the study, made a case study on marble sector and analyze the careermanagement on organizational commitment.