Esnek üretim sistemlerinin işletme performansına etkileri ve Vestel A.Ş. örneği
The effects of flexible manufacturing systems on business performance and the case of Vestel Electronics, inc.
- Tez No: 187490
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN HÜSEYİN BAYRAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ABSTRACTEntreprises must recognize and act quickly in response to changes in competitionconditions that take place frequently due to globalization. Perceiving and responding to thechanges quickly require firms to have flexible structure.Global developments have affected the concepts of the elements in competition suchas competitor, market, pruduct, price once considered local and turned them into globalones. These changes take place in every aspect of competition.Flexible Manufacturing Systems is considered one of the new manufacturingsystems and provide some major advantages to the manufacturing firms in today'scompetitive environment. Being an enterprise having a large array of products andproducing them on time in the standards meeting the requriements is one of the maincharacteristics a firm need to have in today's competitive world.Swift manufacturing based on order called ?mass customization? is a flexiblemanufacturing system that can both utilize the benefits of batch-size production and reflectindividual differences to each product order. This manufacturing system is recommendedfor entreprises that would like to have competitive power in production in the future.ÖZETKüreselleşme ile değişim gösteren rekabet şartlarında işletmelerin her fonksiyonuile değişimi çabuk algılamaları ve uyum göstermeleri gerekmektedir. Değişimi algılamakve uyum göstermek ancak esnek bir yapıyla mümkün olabilir.Küresel gelişmeler, işletmelerimiz açısından rakip, pazar, ürün, fiyat vb. rekabetunsurlarını etkilemiş ve pazar, rekabet, tüketici, fiyat, kalite vb kavramlar lokal veulusallıktan küresel kavramlara dönüşmüştür. Bu gibi değişimler rekabetin her unsurundacereyan etmektedir.Esneklik, kelime anlamıyla her türlü değişime uyum sağlamayı gerekli kılar.Özellikle 1980'li yıllardan sonra küresel gelişmelerin de etkisiyle Toplam Kalite Yönetimi,müşteri odaklı stratejilerin kullanılması, teknolojide baş döndürücü gelişmeler, ulaşım veixhaberleşme araçlarında gelişmeler ile müşterinin zevk ve tercihlerinde de değişimleritetiklemiştir.Bunlara ilaveten pazar şartlarında hızlı değişimler, yeni ürünlerin ve üretici veyapazarlayıcı rakiplerin piyasaya girmesi ile ürün yaşam süreleri de kısalmakta, ürünyelpazesindeki ürünlerin sürekli yenilenmesi veya değişimi zorunlu hale gelmektedir.Değişim rekabet şartlarında bu kadar hızlı ve sürekli hale gelince, işletme yönetimve organizasyonel yapısı başta olmak üzere ürün ve süreç yönetimi, üretim sistemleri,kapasite yönetimi, pazarlama yönetimi, insan kaynakları yönetimi, tedarik zinciri vedağıtım yönetimine kadar her alanda esnek yapıya kavuşmalıdır.Gelişmiş üretim sistemlerinden esnek üretim sistemi, günümüz rekabet şartlarıdikkate alındığında üretim işletmelerine büyük avantajlar sağlamaktadır. Hem çeşitli vedeğişebilir ürün yelpazesini elinde bulunduran ve hem de hızlı, zamanında ve daha düşükmaliyetlerde istenen kalite düzeylerinde ürünler üretebilen işletme olmak, günümüz rekabetşartlarının vazgeçilmez gereği haline gelmiştir.?Siparişe Dayalı Seri Üretim? veya orijinal adıyla ?Mass Customization? üretimsistemi, hem kitlesel üretim imkanlarını ve hem de bireysel farklılıkları her ürün siparişineyansıtabilen esnek üretim sistemidir. İşletmelerimiz için gelecekte rekabet avantajısağlamaları açısından tavsiye edilebilir bir üretim sistemi olmaktadır.x
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEntreprises must recognize and act quickly in response to changes in competitionconditions that take place frequently due to globalization. Perceiving and responding to thechanges quickly require firms to have flexible structure.Global developments have affected the concepts of the elements in competition suchas competitor, market, pruduct, price once considered local and turned them into globalones. These changes take place in every aspect of competition.Flexible Manufacturing Systems is considered one of the new manufacturingsystems and provide some major advantages to the manufacturing firms in today?scompetitive environment. Being an enterprise having a large array of products andproducing them on time in the standards meeting the requriements is one of the maincharacteristics a firm need to have in today?s competitive world.Swift manufacturing based on order called ?mass customization? is a flexiblemanufacturing system that can both utilize the benefits of batch-size production and reflectindividual differences to each product order. This manufacturing system is recommendedfor entreprises that would like to have competitive power in production in the future.ÖZETKüreselleşme ile değişim gösteren rekabet şartlarında işletmelerin her fonksiyonuile değişimi çabuk algılamaları ve uyum göstermeleri gerekmektedir. Değişimi algılamakve uyum göstermek ancak esnek bir yapıyla mümkün olabilir.Küresel gelişmeler, işletmelerimiz açısından rakip, pazar, ürün, fiyat vb. rekabetunsurlarını etkilemiş ve pazar, rekabet, tüketici, fiyat, kalite vb kavramlar lokal veulusallıktan küresel kavramlara dönüşmüştür. Bu gibi değişimler rekabetin her unsurundacereyan etmektedir.Esneklik, kelime anlamıyla her türlü değişime uyum sağlamayı gerekli kılar.Özellikle 1980?li yıllardan sonra küresel gelişmelerin de etkisiyle Toplam Kalite Yönetimi,müşteri odaklı stratejilerin kullanılması, teknolojide baş döndürücü gelişmeler, ulaşım veix