Ethnic identities and minority protection in international area and European system with regards to European Union
Uluslararası alanda Avrupa sisteminde etnik kimlikler ve azınlık koruması Avrupa Birliği'ne referansla
  1. Tez No: 187567
  2. Yazar: MUFİT YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Aydınlanma çağıyla birlikte Kant başta olmak üzere bir çok düşünür dinsel ideolojilerüzerine temellenmiş olan önceki çağın tersine, evrensel akıl sayesinde insanlararasındaki ilişkileri genel geçer bir biçimde düzenleyerek huzur ve barış dolu birdünyanın temellerinin atılabileceğini düşünmüştür. Fakat bu rasyonalist görüşedayalı yeni dünya düzen içerisinde önceki dönemin amaçlarına yönelik olarakaraçsallaştırılmış dinsel ötelemeler tamamen ortadan kaldırılamadığı gibi onlara ekolarak en az onlar kadar ayırd edici olan ulusal, etnik, ve dilsel ötelemeler ortayaçıkmış ve arzu edilen dünya barışı yine ertelemiştir.I. ve II. Dünya Savaşlarını ve Soğuk Savaşı kapsayan bu dönem sona ereken, bütüngöstergeler Batı demokrasilerini gelecek dünya düzenini oluşturacak galipler olarakgöstermekteydi. Fakat, Batı Modernizminin damgasını vurduğu bu hoşnutsuz süreçsonunda ortaya çıkan konjonktür çerçevesinde Batı aklının altında yatankavramsallaştırmaların eleştirilmeye başlanması ile birlikte Batı Modernite kendibütünlüğünü tamamlayamadan ötelendi. Böylece, Soğuk Savaş dönemi sonrasınadamgasını vuran somut koşulları analiz edecek ve bu yeni koşullara gerekli cevaplarıverebilecek yeni bir düşünce sistemi ve değerler bütünü kurma çabalarına dayananyeniden kurgulanmış bir dünya düzeni ortaya kondu.Tezde bu süreç sistem içerisindeki ilk sekülerleşme çabalarından başlanaraksembolik anlamlandırma sistemleri içersinde kimlik olgusunun çağlar içerisindeuluslararası ilişkiler içindeki yeri -ilk kurumsallaşma sürecinden başlanarak-incelenmiştir. Bu süreçlere etki eden somut koşulların biçimlendirdiği düşüncesistemlerimiz içerisinde gelişen, yorumlama ve anlamlandırma pratiklerimizin etnikkimliğe ilişkin temel kavramları dönüştürerek kimliği toplumsal yaşantımıza nasıleklemlediğini ve bu eklemlemenin politik ve hukuki süreçlere yansımasını göreceğiz.Etnik kimlik olgusu uluslararası sisteme eklemlenirken bu olgunun yorumlanmasısürecinde görülen ideolojik değişimlerin ve dirençlerin oynadığı belirleyici rolünsistemin kurumsallaşmasına etkilerini inceleyecek son olarak da bu yenianlamlandırma sistemi içerisinde etnik kimlik olgusunun toplumsal yaşamayerleştirilmesine örnek olarak Avrupa Birliği süreci incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With Enlightenment age, many thinkers beginning from Kant were believed a projectof perpetual peace in a rational world order which is contrary to world order ofprevious era which was based on religious dogmas and superstitions. However theinstrumentalized religious otherness of previous era could not be abolished and alsonew notions of otherness -such as national, ethnic and linguistic- were articulated into the system of exclusion and postponed the perpetual peace.While this period including I. and II. World Wars and Cold War came to an end allindicators were showing the Western democracies as the victors of previous era andfounders of next generation world order. However at the end of this displeasingperiod criticisms over Western reason, and aims and consequences ofconceptualizations lying beneath were began to question. Thus a new world order,which would be able to analyze and respond newly emerging solid conditions ofPost-Cold War era, based on a new way of thinking and system of values began toconstruct.The thesis aimed to analyze the evolution process of ethnic identity in interpretationsystem of institutionalized international relations beginning from the efforts ofsecularization. Articulation of evolving basic concepts of ethnic identity with regardsto effects of solid conditions of contemporary times in to our social lives and theirprojections to political and juridical processes will be viewed.The role of ideological transformations and resistances due to the articulationprocess of re-interpreted forms of ethnic identity fact in to institutionalizedinternational system will be evaluated and lastly articulation of ethnic identity in tosocial life in European Union will be analyzed as a sample formation in internationalsystem.