Mısır'ın bölge ülkeleri ve Türkiye'ye yönelik stratejik yaklaşımı
  1. Tez No: 187592
  2. Yazar: CENGİZ DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Geography, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 571
Özet
ivÖZETMısır'ın Bölge Ülkeleri ve Türkiye'ye Yönelik Stratejik Yaklaşımınıincelediğim bu çalışmada, ilişkileri şekillendiren gelişmeler de ele alınmıştır.Tarihsel süreçten gelen pek çok özelliğin şekillendirdiği bu ilişkiler, özelliğindendolayı çok zengin bir içeriğe sahiptir.Dokuz bölüme ayırdığm çalışmamda Mısır'ın bölge ülkeleri ile olan iyiilişkileri ve mücadeleleri, politikalarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Mısır'ın Arapliderliğine soyunuşu, Mısır'ın Arap ülkeleri içindeki farklı duruşu Ortadoğu bölgesiile beraber incelenmiştir.Birinci bölümde, konu ile ilgili bir giriş yapılmıştır.İkinci bölümde, etnisite tanımı yapılarak, etnisitenin Ortadoğu tarihindeki vedoğal olarak Mısır Arap Cumhuriyetindeki yeri incelenmiştir.Üçüncü bölümde, üç büyük dinin merkezlerini içinde bulundurması ve zengindoğal kaynakları nedeniyle dünyanın en önemli ve hareketli bölgesi olan, birçoksavaş ve mücadele yaşamış Ortadoğu bölgesinin tarihi araştırılmıştır. Bu bölümdeMısır Arap Cumhuriyetine; tarihi, coğrafyası, ekonomisi ile geniş yer verilmiştir.Dördüncü bölüm, Mısır'ın aydınlanma süreci ve Arap liderliğine soyunmasınıiçeriyor. Bu bölümde Mısır'ın Arap milliyetçiliğinin oluşturulması ve temsilindekiyeri üzerinde durulurken, Baas ideolojisi ve Nasırizm de mercek altına alınıyor.Beşinci bölüm, Türkiye ve Mısır'ın Ortadoğu politikalarını içermektedir.Mısır'ın dış politikası incelenirken, Nasır, Enver Sedat ve Husnü Mübarek dönemleriayrıntılı olarak verilmiştir. Bu bölümde, Türkiye ve Mısır'ın birbirleriyle ilişkileriaraştırılırken, özellikle Nasır ve Menderes dönemindeki bölge politikalarına hakimolma çabaları, yani liderlik çabaları da gözler önüne serilmiştir.Altıncı bölüm, Ortadoğu'nun enerji gücünü gözler önüne seriyor. Bölgepetrol ve su savaşlarının yaşandığı bir bölgedir. Bunlardan başka bölgede pek çokdoğal zenginlik de bulunmaktadır.vYedinci bölüm, güvenlik boyutunda güç dengesi teorileri ve yeni dünyadüzeninde güvenlik anlayışı konuları ile ilğili teorik bilgiler içermektedir.Birbölgenin veya bir ülkenin irdelenmesinde olmazsa olmazlar bu bölümün geneliçeriğidir.Sekizinci bölümde, Mısır ve Türkiye açısından bölgelerinde gelişebilecekmuhtemel senaryolar iyimser ve kötümser olarak kısa, orta ve uzun vadeli olarakkurgulanmıştır.Dokuzuncu bölüm olan sonuç ve teklifler bölümünde, Mısır'ın Arapaleminde liderlik rolünün bulunup bulunmadığı ile ilgili kanaatlere varılıyor.Türkiye'nin ortadoğu bölgesinin liderlik yarışında öne geçmesi için yapacaklarısıralanmıştır.Kaynaklar bölümü bu konuda araştırma yapacak arkadaşlar için zenginkaynak kitap, makale, gazete ve internet arşivleri sunmaktadır. Eklerbölümünde,Türkiye Cumhuriyeti İle Mısır Arap Cumhuriyeti Arasında İmzalananAnlaşmalar Ve Anlaşmalara Dair Bakanlar Kurulu Kararları sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
viSUMMARYThis research is about Egypt?s Strategical Approach Towards RegionCountries and Turkey, also enriched by the information?s about the process thathave shaped those relationships.The policies of Egypt with region countries is evaluated at separate topicsconsidering both the good relationships or struggles. The efforts of Egypt to be aleader of the Arabic region is investigated with the approaches which differs Egyptfrom the other countries in the region.The first part presents a brief introduction to the subject.The second topic contains the definition of the ethnicity and while focusingon Egypt the effect of ethnicity differences in the Middle East History is explained.Containing the centres for the three major religions and also having the richestnatural resources, Middle East usually faced wars and struggles through the ancienthistory. The section also contains detailed historical, economic and geographicinformation for the Egypt Arabian Republic.The fourth part includes Egypt?s enligthment era the process for becoming aleader in the Arabic region . In this part, Egypt?s position in the formation andpresentation of Arabic nationalism is explained while including Baas ideology andNasirizm definitions.The fifth topic includes Turkey?s and Egypt?s policies for the Middle East. Inthis part Egypt?s foreign policies are studied with a detailed examination of Nasser,Enver Sedat and Hüsnü Mübarek periods. While explaining the relationship betweencountries the governors Nasser and Medneres periods are detailed public because oftheir special efforts for dominating the regional policies.The sixth part is donated for the subject of Energy in the Middle East. It iswell knowned that this region faced many struggles for petroleum and water.Regarding petroleum and water the region also contains many natural resources.viiSeventh topic is dedicated to the theoretical information about the powerbalance in the security point of view and the new security policies in the new worldorder. The general contents of this section are the most important points for defininga region or a country.In the eight part scenario planning is introduced which includes short term,mid-term and long term scenarios for Turkey and Egypt on the optimistic and thepessimistic point of view.The final part is the ninth topic which contains suggestions and declarationsfor the Egypt?s capability to be a leader at the Arabic world. This topic also includessuggestions for Turkey to take advantage at the leadership struggle.The bibliography represents a rich selection of the books, articles,newspapers and internet archives for others that are interested on the subject. Inaddition the signed Treaties and The Acts of Ministers Cabinet about those treaties inbetween Egypt and Turkish Republic are also given.