Evliya Çelebi Seyahatnamesi'ne göre İstanbul'da esnaf, zanaat ve ticaret -Açıklamalı metin-
Tradesman, craft and trade in İstanbul as Evliya Çelebi's book of travels, Seyahatname -Detalied text-
- Tez No: 187593
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
EVL YA ÇELEB SEYAHATNAME'S NE GÖRESTANBUL'DA ESNAF, ZANAAT VE T CARETAçıklamalı Metin--Yazar: Zeynep ERDURANEvliya Çelebi'nin Seyahatnâmesi Osmanlı tarihinin 17. yüzyılı için önemli birkaynaktır. Bu eser, yerel tarih araştırmalarında, sosyal tarih araştırmalarında, iktisat tarihiaraştırmalarında, dil ve edebiyat araştırmalarında, dinler tarihi araştırmalarında, folkloraraştırmacılarında önemli bir kaynaktır. Ne yazık ki bu eserin kıymeti ilim çevrelerindeyeterince anlaşılamamıştır. Son zamanlarda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yapılanSeyahatnâme ile ilgili çalışmalar, bu eser üzerindeki toz bulutunu bir nebze de olsakaldırmaktadır. ?Evliya Çelebi Seyahatnâmesi'ne Göre stanbul'da Esnaf, Zanaat ve Ticaret -Açıklamalı Metin-? adlı bu çalışma, 17. yüzyıl ortalarında stanbul'daki iktisadi hayatı veesnaf durumunu ana hatlarıyla, Evliya Çelebi'nin anlatımına sadık kalarak, kimi yerlerde deçeşitli açıklamalarla ortaya koymaya çalışmaktadır. stanbul esnafı için genel bir fotoğrafniteliğindeki bu çalışmayı, bir bakıma günümüz okurları için bir Seyahatnâme okuma veincelemesi olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca Evliya Çelebi'nin stanbul esnafı hakkındavermiş olduğu bilgiler, IV. Murad'ın Bağdat seferine katılan stanbul'daki esnafın ve diğergörevlilerin bir listesi niteliğindedir. Bir bakıma burada, hem Osmanlı başkentindeki iktisadive ticari hayat, hem de Osmanlı döneminde ordu-esnaf ilişkileri Evliya Çelebi'nin anlatımı veaktarımıyla ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tradesman, craft and trade in stanbul as Evliya Çelebi'sBook of Travels, Seyahatname,-Detailed Text-Author: Zeynep ERDURAN?Seyahatname Travel Book?, which was written by Evliya Çelebi in the middle of the17th Century, gives a detailed idea about guilds in stanbul and Cairo and an average ideaabout the population?s profile which was concerned with the guilds. The author added somenumerical handouts to his work, so that, his work has a special place in literature aboutOttoman guilds. Inspite of some exeggerted expressions, this work, which became asignificant product of our history of literature with an original style, is one of the mostfavorite writing sources which belongs tahat period. In the subject, which has been consideredby us, a comprehensive information is given which is ever given in a sort of work, and sovaluable information about stanbul?s economical situation.