Trakya bölgesi halkevi faaliyetleri
Peoples home's studies in Thrace zone
  1. Tez No: 187591
  2. Yazar: GÖKHAN DURAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyal Hizmet, Tarih, Folklore, Social Work, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
ÖZETHalkevleri, faaliyetleri süresince sosyal ve kültürel açıdan halkın kendisini geliştirmesi,Atatürk lke ve nkılâplarının halka benimsetilmesi ve yaygınlaştırılması açısından önemliçalışmalar yapmıştır. Halkevleri, ayrıca kuruldukları bölgelerde toplumsal bütünlüğünsağlanması bağlamında, aydın-halk kopukluğunun giderilmesi amacıyla önemli faaliyetlerdebulunmuşlardır. Trakya halkevleri, Dil, Edebiyat ve Tarih Kolu, Güzel Sanatlar Kolu, SporKolu, Sosyal Yardım Kolu, Halk Dershaneleri ve Kurslar Kolu, Kütüphane ve Yayın Kolu,Köycülük Kolu, Temsil Kolu, Müze ve Sergi kollarının etkin çalışmaları ile Trakyabölgesinde sosyal ve kültürel alanlarda önemli hizmetler vermişlerdir.Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ halkevleri Trakya genelinde açılan diğer halkevleri vehalkodaları için önemli birer merkez olmuşlardır. Trakya halkevleri ilk kuruluş yıllarındabölgenin sosyal ve kültürel özellikleriyle paralel olarak faaliyetlerine şekil vermişlerdir. Dahasonraki yıllarda faaliyet alanlarını daha da genişleten halkevleri bölgenin ekonomik zorlukları,iklim elverişsizlikleri ve II. Dünya Savaşı'nın yarattığı tüm olumsuzluklara rağmençalışmalarını başarı ile sürdürmüşlerdir.Trakya genelinde halkevleri faaliyetleri süresince 22 halkevi açılmıştır. Bunlar arasındaEdirne, Kırklareli, Tekirdağ, Havsa, Lalapaşa, psala, Keşan, Meriç, Uzunköprü, Kırcasalih,Pınarhisar, Polos, Üsküp, Kaynarca, Babaeski, Pehlivanköy, Mandıra, Demirköy, Lüleburgaz,Vize, Çorlu ve Malkara halkevleri bulunmaktadır. Bölgede açılan halkevleri yanında 1939 yılısonrası açılan halkodaları, halkevi faaliyetlerinin daha da genişleyebilmesini sağlamışlardır.Trakya genelinde halkevleri faaliyetleri süresince açılan halkodalarının sayısı ise 205olmuştur.Trakya halkevleri, tüm faaliyetleri süresince bölge için önemli birer sosyal ve kültürelmerkez olmuşlardır. Halkevleri, Trakya halkını ortak ideale bağlı bir halk kitlesi düzeyindeörgütleyerek kültür ve düşünce birliğini gerçekleştirmeye çalışmışlardır. Trakya halkevleri,Atatürk lke ve nkılâplarının benimsetilmesini sağlayarak, Türk toplumunun devletiylebütünleşerek çağdaşlaşma idealine önemli bir katkı sağlamışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Peoples? Home?s studied from between 1932-1950. It?s provided that Turkishsociety?s social and cultural improving. Besides The Peoples? Home?s provided othereducation and health service.The Peoples? Home?s in Thrace Zone was first The Peoples? Home?s. The Peoples?Home has nine branch. Peoples? Home has to studied Branch of Language, History andliterature; Branch of Fine Arts; Branch of Museum and Exhibition; Branch of Sport; Branchof Social aid; Branch of People?s Classroom and Courses; Branch of Library and Publish;Branch of Village; Branch of Theatre.A whole in Thrace has been opened twenty-two The Peoples? Homes and twohundred five The Peoples? Hearths. The Peoples? Home of Edirne, The Peoples? Home ofKırklareli, The Peoples? Home of Tekirdağ in province of Thrace. Besides Havsa, Lalapaşa,psala, Keşan, Meriç, Uzunköprü, Kırcasalih, Pınarhisar, Polos, Üsküp, Kaynarca, Babaeski,Pehlivanköy, Mandıra, Demirköy, Lüleburgaz, Vize, Çorlu and Malkara of The Peoples?Homes in county of Thrace.