John Hick'in diriliş inancına bakışı
John Hick's view of resurrection
- Tez No: 187612
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN YASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETBu tez, John Hick'in formüle ettiği şekliyle diriliş inancıyla ilgili olup, ikibölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Hick'e özel atıfla beşeri ölümsüzlük arzusunu, diriliş inancını veHick'in ölüm ötesi hayat konusunda optimizmi benimsediğini tartıştık. Bu bağlamda,yeniden dirilişinin, Hick'in felsefesinin en temel kavramı olduğunu vurguladık.kinci bölümde, doğrulama ve yanlışlama dahil, Hick'in eskatolojik doğrulama vereplica kuramına bakışını tartışmaya çalıştık. Hick'in yalnızca eskatolojik doğrulama vereplica kuramı ile ilgili tanımlar yapma girişiminde bulunmadığı, aynı zamanda,ontolojik ve epistemolojik bağlam içinde doğrulama ve yanlışlama ile ilgili tanımlardada bulunduğu hususlarını araştırdık.Bu tez, Hick'in replica kuramının rasyonel ve onun ilgili kuramının ölümden sonrahayatta bireyselliği koruma eğiliminde olduğuna ilişkin bir kanı ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis thesis deals with the resurrection as it is formulated by John Hick, and it hastwo chapters.In the first chapter, we discussed the desire of human immortality and theresurrection with a special reference to Hick, and that he accepted the optimism aboutlife after death. Within this context we stressed that the resurrection was one of thebasic ideas of Hick?s philosophy.In the second chapter including the verification and falsification we tried to discussthe the Hick?s wiev on the eschatological verification and the replica theory. Weexamined that Hick attempted to make definations not only concerning eschatologicalverification and replica theory but also concerning verification and falsification inontological and epistemological framework.This thesis ends up with the conclusion that Hick?s replica theory is rational and histheory is merely intended to save the individuality in life after death.