Ortaöğretim kurumları spor alanında okuyan öğrencilerin spora başlama ve bu alanı seçme nedenleri ile beklentileri (Ankara ili örneği)
In order to reveal the reasons and expectations of students who begin sports and choice the sport field in secondary education instituions
- Tez No: 187632
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
KONU: ORTAÖĞRET M KURUMLARI SPOR ALANINDA OKUYANÖĞRENC LER N SPORA BAŞLAMA VE BU ALANI SEÇMENEDENLER LE BEKLENT LERYAZAN: Gökhan Hakan YILDIZÖZETBu araştırmada; ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin spor alanınıseçerken beklentilerinin ne olduğu ve seçme nedenlerinde aktif sporla uğraşmalarınınmı, diğer derslerde başarısız olmalarının mı yoksa bunların dışında başka faktörlerinmi etkili olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara il merkezi sınırları içinde spor alanı bulunan 5farklı ortaöğretim kurumunda 10. ve 11. sınıfta okuyan 212 spor alanı öğrencisioluşturmaktadır.Araştırmada tarama modeli ile anket kullanılmıştır. Anket araştırmacıtarafından geliştirilmiştir.Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Sporalanı öğrencilerinin çeşitli özelliklerini ifade eden maddelere verdikleri cevaplarmadde bazında ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sonuçlar yüzde ve frekanslara göreyorumlanmıştır. Öğrencilerin, anketin birinci bölümünde yer alan kişisel sorularaverdikleri cevaplarlar ile ikinci bölümdeki spora başlama, spor alanını seçme vebeklentilerini içeren sorulara verdikleri cevaplar arasındaki ilişkileri incelemekamacıyla Ki-Kare, Bağımsız Örneklem t Test ve Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) Testlerinden faydalanılmıştır.statistik analizlerinin karşılaştırılmasında, α =0,05 anlamlılık düzeyi dikkatealınmıştır.Elde edilen veriler sonucunda öğrencilerin büyük bir kısmının bilinçli birtercih yaparak ilgi ve istekleri doğrultusunda bir bölüm seçimi yaptıklarıgörülmüştür. Öğrencilerin spora başlamasında en önemli faktörün aile olduğu ortayaçıkmıştır. Spor alanı öğrencilerinin bölümlerini tesadüf sonucu seçmedikleri sporusevdikleri ve aktif sporcu olduklarından dolayı seçtikleri saptanmıştır.Öğrencilerin hemen hemen tamamına yakını öncelikle hayatlarını sporcuolarak devam ettirmek istediklerini daha sonra antrenör olmak istediklerinibelirtirken, beden eğitimi öğretmeni olmak daha sonraki tercihleri arasındadır.Anahtar Kelimeler : Alan seçme, spor, spor mesleği, mesleki beklenti,ortaöğretimde yönlendirme
Özet (Çeviri)
SUBJECT: IN ORDER TO REVEAL THE REASONS AND EXPECTATIONS OFSTUDENTS WHO BEGIN SPORTS AND CHOISG THE SPORTF ELD N SECONDARY EDUCAT ON NSTITUIONSOUTHOR: Gökhan Hakan YILDIZABSTRACTThe present research aims to reveal what kinds of expectations and reasons of sportsfield students? to chose this field in secondary education institutions, whether theyengage with active sport, to be unsuccessful in the other lessons or there is any otherfactor beyond these.The sample of the research covers 5 different secondary education institutions thattrain students in the field of sports within the borders of the Ankara province and 212students in tenth and eleventh grade level.In the research instruments that were used to collect data were scanning, questionaireand interview.The SPSS program was used to analyze collected data. Answers of the items whichinclude different kinds of sports field students? features were evaluated on the base ofitem separately.