Teknolojik gelişmeye bağlı olarak büro personelinin büro otomasyonuna ve verimliliğine etkisini belirlemeye yönelik bir alan araştırması
A field study related to determine the effect of the office works on productivity and office automatization depending on the technological developments
- Tez No: 187633
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
TEKNOLOJİK GELİŞMEYE BAĞLI OLARAK BÜRO PERSONELİNİNBÜRO OTOMASYONUNA VE VERİMLİLİĞİNE ETKİSİNİBELİRLEMEYE YÖNELİK BİR ALAN ARAŞTIRMASITuncay ERDURANÖZETGünümüzde yaşanan hızlı teknolojik gelişmeler ve değişimler örgütleriönemli ölçüde etkilemektedir. Hızla üretilen bilgi ve teknoloji, insan istek vetercihlerinde farklılaşmalara ve karmaşıklıklara sebep olmuştur. Globalleşen dünyadavarlıklarını sürdürebilmek ve gelişmek isteyen işletmeler, bilim ve teknolojialanındaki yenilikleri yakından izlemek ve bu teknoloji kullanabilen personellerçalıştırmak zorundadırlar.Çağdaş yönetim anlayışında örgütlerin beyni rolünü bürolar üstlenmektedir.Yöneticilerin ihtiyaç duyduğu her türlü veri ve bilginin elde edildiği, işlendiği,kullanıcılarına sunumunun yapıldığı, depolandığı ve her an kullanıma hazır haldetutulduğu büroların, bu faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için teknolojikgelişmelere bağlı olarak büro otomasyon sistemlerini etkin ve verimli olarakkullanılabilmesi gerekmektedir.Bu çalışmada; teknoloji, bilgi, bilişim, büro, verimlilik kavramları üzerindedurulmuş; büro otomasyonu, bürolarda etkinlik ve verimlilik kavramlarınıntanıtılmasıyla birlikte bürolarda verimlilik yönetimi hakkında bilgiler verilmiştir.Araştırmanın sonunda Ankara'daki kamu (Türk Standartları Enstitüsü, DevletPlanlama Teşkilatı ve Devlet İstatistik Enstitüsü) ve Özel (Tai, Havelsan, TepeGrubu, Bilkent Grubu) sektörde çalışan 500 büro personeli üzerinde yapılan anketçalışması ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTToday, rapid technological developments and changes have affected theorganizations dramatically. Fast produced informations and technology has broughtdifferentiations and comlexity to the human demands and preferences. In theglobalized world, the enterprizes that want to survive and develope themselves haveto follow the technological developments closely and employ the personnels that canuse this technology.In contemporary management concept, the offices undertake the part of thebrain in any organization. The offices that keep,process, present and store every kindof datas and informations, needed by the managers, have to use the officemanagement systems effectively and productively in order to conduct these activitiesparalel to the developing technology.In this study; the concepts of technology, information,informatics, office andproductivity are emphasized and the concepts of office automation, efficiency andproductivity in the offices are introduced, besides some informations are given aboutthe management of office productivity.In the end of this study there is a questionnaire applied on the officepersonnels working for both public and private sectors in Ankara.