Orta öğretim II. kademe seramik eğitimi programlarında ve işletmelerdeki kurumsal uygulamalarda karşılaşılan sorunlar
Problems we meet during ceramic education schedules in the second stage of secondary school and during the institutional practice in the institutions
- Tez No: 187634
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSUN PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETBu araştırma Endüstri Meslek Lisesi Çinicilik ve Seramik BölümüDekorlama grubu 3. sınıf öğrencilerinin Eğitimde iletişim , program ile kurumsaluygulamalara ilişkin olarak karşılaştıkları sorunları belirlemek amacıyla yapılmıştır .Çalışma evrenini , Çanakkale ilindeki Endüstri Meslek Lisesi Çinicilik veSeramik Bölümü 2006 yılında öğrenim gören son sınıf öğrencileri, beceri eğitimiveren işçiler oluşturmuştur.Örneklemi ise, Çanakkale ili Çan ilçesinde bulunanEndüstri Meslek Lisesinde okuyan öğrenciler, Çanakkale seramik fabrikası işçilerioluşturmuştur.Araştırmada kullanılan veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anketarayıcılığıyla toplanmıştır. Anket iletişim, program ile kurumsal uygulamalara ilişkindurumu belirlemeye yönelik başlıklar altında hazırlanmıştır.Endüstri Meslek Lisesi Çinicilik ve Seramik Bölümü Dekorlama grubu sonsınıf öğrencileri Çanakkale seramik fabrikası işçilerinin anketteki maddelere verdiğicevapların yüzde alınmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlar kısaca şöyledir:1. Uygulamalı eğitim öncesi öğrencilere hazırlık eğitimi verilmediğigözlenmiştir. Bu çerçevede; öğrencilerin iş yeri şartlarını,özelliklerini tanımadığı, iş yerinde uygulanacak program hakkındayeterince bilgilendirilmediği ve 3308 sayılı Mesleki EğitimKanununun yeterince tanıtılmadığı söylenebilir.2. Beceri eğitiminin karşılığı olarak, ödenen ücretin öğrencilerüzerinde olumlu etki oluşturduğu; uygulama eğitiminin, işyerinde öğrencilere işçiler tarafından verildiği, uygulamalı eğitimiçin öğrencilere usta öğretici tahsis edilmediği söylenebilir.3. Mevcut okul-işletme ortaklaşa eğitiminde okul ve işletmelerarasındaki işbirliğinin kısıtlı olduğu, işletmelerin programgeliştirme, mesleki eğitimi planlama, yürütme ve değerlendirmeçalışmalarına katılma düzeyinin yetersiz olduğu söylenebilir.SUMMARYThis research had been made in order to determine the problems, which arefaced by 3rd class students of Industrial vocational education school the art of tilemaking and ceramic branch in education about comminication, regulation, programand the with the institutional practice.The study universe constituted among the art oftile making and ceramic branch students who receive education in the last class andthe owners who teach skill Professional education in 2006. The sample consisted ofatudents who are at industrial Decupation Highschool in Çan and the people whowork at Çanakkale ceramic Factory.The data used in this research had been collectedby means of a survey which was developed by the researcher. The survey had beenprepared to determine the related situation under the headlines: communication,programme and contet with the institutional practice.Precentage and freqvency of the giving answers the items in the survery ofthe industional Occupation high school the art of tile making and ceramic branch ineducotion, aritchmetical auerages was colculated. The emplasis avorage had beentaken in order to expase, if there is a meaningful difference or nat among the viewsof students who take skill Professional educotion, and the , of working ploces.Briefly getting results from the research are;1-It is alaserved hot the preparation education is not given to the students before skillprofessional education.In this case, it can be said that: the students don't know theworking place's conditions qualifications; they were not informed suffiriently aboutprogramme which wold be practiced in working places, and number 3308professional Educotion low.2-It can be said that; the fee has a posetive effect on the students for skill professinaleducation and the skill Professional education has been given by the qualified -wokman and master- workman but, it is not been able to assign master- instructor.3-It can be said that existing cooperation between schools and working places in skillprofessional education is restricted and the participation level of working places isinsufficient in developing the programme, planning, exwcution and evalvation of theskill professional education.ÖZETBu araştırma Endüstri Meslek Lisesi Çinicilik ve Seramik BölümüDekorlama grubu 3. sınıf öğrencilerinin Eğitimde iletişim , program ile kurumsaluygulamalara ilişkin olarak karşılaştıkları sorunları belirlemek amacıyla yapılmıştır .Çalışma evrenini , Çanakkale ilindeki Endüstri Meslek Lisesi Çinicilik veSeramik Bölümü 2006 yılında öğrenim gören son sınıf öğrencileri, beceri eğitimiveren işçiler oluşturmuştur.Örneklemi ise, Çanakkale ili Çan ilçesinde bulunanEndüstri Meslek Lisesinde okuyan öğrenciler, Çanakkale seramik fabrikası işçilerioluşturmuştur.Araştırmada kullanılan veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anketarayıcılığıyla toplanmıştır. Anket iletişim, program ile kurumsal uygulamalara ilişkindurumu belirlemeye yönelik başlıklar altında hazırlanmıştır.Endüstri Meslek Lisesi Çinicilik ve Seramik Bölümü Dekorlama grubu sonsınıf öğrencileri Çanakkale seramik fabrikası işçilerinin anketteki maddelere verdiğicevapların yüzde alınmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlar kısaca şöyledir:1. Uygulamalı eğitim öncesi öğrencilere hazırlık eğitimi verilmediğigözlenmiştir. Bu çerçevede; öğrencilerin iş yeri şartlarını,özelliklerini tanımadığı, iş yerinde uygulanacak program hakkındayeterince bilgilendirilmediği ve 3308 sayılı Mesleki EğitimKanununun yeterince tanıtılmadığı söylenebilir.2. Beceri eğitiminin karşılığı olarak, ödenen ücretin öğrencilerüzerinde olumlu etki oluşturduğu; uygulama eğitiminin, işyerinde öğrencilere işçiler tarafından verildiği, uygulamalı eğitimiçin öğrencilere usta öğretici tahsis edilmediği söylenebilir.3. Mevcut okul-işletme ortaklaşa eğitiminde okul ve işletmelerarasındaki işbirliğinin kısıtlı olduğu, işletmelerin programgeliştirme, mesleki eğitimi planlama, yürütme ve değerlendirmeçalışmalarına katılma düzeyinin yetersiz olduğu söylenebilir.SUMMARYThis research had been made in order to determine the problems, which arefaced by 3rd class students of Industrial vocational education school the art of tilemaking and ceramic branch in education about comminication, regulation, programand the with the institutional practice.The study universe constituted among the art oftile making and ceramic branch students who receive education in the last class andthe owners who teach skill Professional education in 2006. The sample consisted ofatudents who are at industrial Decupation Highschool in Çan and the people whowork at Çanakkale ceramic Factory.The data used in this research had been collectedby means of a survey which was developed by the researcher. The survey had beenprepared to determine the related situation under the headlines: communication,programme and contet with the institutional practice.Precentage and freqvency of the giving answers the items in the survery ofthe industional Occupation high school the art of tile making and ceramic branch ineducotion, aritchmetical auerages was colculated. The emplasis avorage had beentaken in order to expase, if there is a meaningful difference or nat among the viewsof students who take skill Professional educotion, and the , of working ploces.Briefly getting results from the research are;1-It is alaserved hot the preparation education is not given to the students before skillprofessional education.In this case, it can be said that: the students don't know theworking place's conditions qualifications; they were not informed suffiriently aboutprogramme which wold be practiced in working places, and number 3308professional Educotion low.2-It can be said that; the fee has a posetive effect on the students for skill professinaleducation and the skill Professional education has been given by the qualified -wokman and master- workman but, it is not been able to assign master- instructor.3-It can be said that existing cooperation between schools and working places in skillprofessional education is restricted and the participation level of working places isinsufficient in developing the programme, planning, exwcution and evalvation of theskill professional education.
Özet (Çeviri)
4SUMMARYThis research had been made in order to determine the problems, which arefaced by 3rd class students of Industrial vocational education school the art of tilemaking and ceramic branch in education about comminication, regulation, programand the with the institutional practice.The study universe constituted among the artof tile making and ceramic branch students who receive education in the last classand the owners who teach skill Professional education in 2006. The sampleconsisted of atudents who are at industrial Decupation Highschool in Çan and thepeople who work at Çanakkale ceramic Factory.The data used in this research hadbeen collected by means of a survey which was developed by the researc her. Thesurvey had been prepared to determine the related situation under the headlines:communication, programme and contet with the institutional practice.Precentage and freqvency of the giving answers the items in the survery ofthe industional Occupation high school the art of tile making and ceramic branch ineducotion, aritchmetical auerages was colculated. The emplasis avorage had beentaken in order to expase, if there is a meaningful difference or nat among the viewsof students who take skill Professional educotion, and the , of working ploces.Briefly getting results from the research are;1-It is alaserved hot the preparation education is not given to the students before skillprofessional education.In this case, it can be said that: the students don?t know theworking place?s conditions qualifications; they were not informed suffiriently aboutprogramme which wold be practiced in working places, and number 3308professional Educotion low.2-It can be said that; the fee has a posetive effect on the students for skill professinaleducation and the skill Professional education has been given by the qualified -wokman and master- workman but, it is not been able to assign master- instructor.3-It can be said that existing cooperation between schools and working places inskill professional education is restricted and the participation level of working placesis insufficient in developing the programme, planning, exwcution and evalvation ofthe skill professional education.ii