Moda eğitimi veren kurumlarda etkili zaman yönetimini belirlemeye yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 187638
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLÇİN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tezin Yazarı: Gökhan ÖZÇEL KModa Eğitimi Veren Kurumlarda Etkili Zaman YönetimiTezin Adı:ÖZETModa eğitimi veren kurumlarda etkili zaman yönetimini belirlemeye yönelikbu araştırma, kurum içerisindeki öğretmenlerin zamanı yönetme bilincini ortayakoymak, öğretmenlerin zaman yönetimi tekniklerini nasıl kullandıklarını belirlemek,öğretmenlerin zaman tuzaklarından kurtulmak için almış oldukları önlemlerin nelerolduğunu tespit etmek, zaman yönetiminin önemini vurgulamak ve zamanyönetiminin öğretime olan etkisini açıklamak amacıyla hazırlanmıştır.Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. lk bölümde giriş, problem,araştırmanın amacı, önemi, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar ve kısaltmalara yerverilmiştir. kinci bölümünü; konu ile ilgili yapılan araştırmalar, üçüncü bölümünü;araştırmanın yöntemi, evren, örneklem, veri toplama araçları ve veri çözümlemeyöntemleri, dördüncü bölümünü; bulgular ve yorumlar, beşinci bölümünü ise sonuçve öneriler oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini stanbul ilinde bulunan ve M.E.B. bağlı 20 özelmoda eğitimi veren kurumunda görev yapan 48 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemine stanbul il sınırları içerisinde bulunan özel moda eğitimiveren kurumların tamamı dahil edilmiş ve bu sayıya ulaşılmıştır. Araştırma verilerianket yoluyla bizzat araştırmacı tarafından yüz yüze yapılan görüşmeler sonucundaelde edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiki analizleri bilgisayar ortamında SPSSprogramı ile yapılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tezin Yazarı: Gökhan ÖZÇEL KModa Eğitimi Veren Kurumlarda Etkili Zaman YönetimiTezin Adı:ABSTRACTIn this research has tried to designate effective time management ininstitutions that apply fashion education., the goal of this study is to scrutinize timemanagement abilities of instructors in these institutions, designate their timemanagement technics, understand their precautions to avoid time traps, to emphasizethe importance of time management and to clarify its effect on education.This study is combined of five sections. The first section contains theintroduction, issue, study cause, importance, restrictions, definitons andabbrevations. The second section contains other studies regarding this subject. Thethird contains study methods, samples, data additioning and solving methods. Thefourth section contains discoveries and comments. And the last section contains theconclusion and and suggestions.The research samples covers ın M.E.B. and 48 instructors in variousinstitutions in stanbul. In thıs research sample in fully various institutions instanbul and have found thıs data. The research data has been obtained via surveyespecıally face to face conversatıons. ts statistical analysis done by a computerprogram called SPSS and explaıned.