Otel işletmeleri açısından evrensel liderlik yaklaşımlarının uygunluğu ve kabul edilebilirlik düzeylerinin belirlenmesi: Hilton otellerindeki alt ve orta düzey yöneticilere yönelik bir uygulama
Convenience of the universal leadership approaches in the view of business administrations and determining its acceptibility levels: A practice related to the sub and middle level administrators in hilton hotels
  1. Tez No: 187639
  2. Yazar: SEYİT BAŞKONAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde otel işletmelerine genel bir bakış çerçevesiadı altında, otel işletmeciliği kavramı, özellikleri, otel işletmelerindeki yönetimşekilleri, yönetici ve lider arasındaki farklar, liderlik çeşitleri hakkında bilgiverilmeye çalışılmıştır. Bunların yanı sıra yönetim kavramı, gelişimi, yöneticinintanımı, etkinliğini sağlayan faaliyetler, yöneticinin sahip olması gereken yetkinliklerve yönetici özellikleri hakkında bilgi sunulmuştur. kinci bölümde ise evrenselliderlik yaklaşımları, yani özellikler yaklaşımı, davranışsal yaklaşımlar, durumsalyaklaşım ve çağdaş yaklaşım anlatılmaya çalışılmış, evrensel liderlik yaklaşımlarınınuygunluğu ve kabul edilebilirlik düzeyi hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.Üçüncü ve son bölümde ise otel işletmeleri açısından evrensel liderlikyaklaşımlarının uygunluğu ve kabul edilebilirlik düzeylerinin belirlenmesi üzerineHilton Otellerinde alt ve orta düzey yöneticilere yönelik bir araştırma sonuç vedeğerlendirmeleri yer almaktadır.Evrensel liderlik yaklaşımlarından otel işletmelerinde en uygun olanıdavranışsal yaklaşımlar diyebiliriz. Çünkü davranışsal yaklaşımlarda ana noktaliderin ne yaptığı ve etrafındakilere nasıl davrandığıdır. Zaten bu yaklaşımında anketçalışmalarının sonucunda da en uygun olarak bulunduğu görülmektedir. Endüstriişletmelerinde bu durum farklılıklar yaratabilir ama bana göre davranışsalyaklaşımlar teorisi otel işletmeleri açısından en uygun bir teori olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, it is tried to give information about businessadministration concept, the characteristics of business administrations, the types ofmanagement in business administrations, the differences between the manager andthe leader and types of leadership under the name of a general look on the businessadministrations. Besides, information about the development and concept ofmanagement, the description of a manager, primary facilities that provide amanager?s efficiency, accomplishments that a manager must have and characteristicsof a manager will be given.In the second part, universal leadership approaches, inother words; characteristic approach, behavioral approach, situational approach andcontemporary approach are tried to be explained, the information about theconvenience and acceptability level of universal leadership approaches are tried to begiven.In the third and the last part, on determining the levels of the acceptability andconvenience of universal leadership approaches in the view of businessadministration, the results and evaluations of a research about the sub and middleadministrators in Hilton Hotels take place.We can say that among the universal leadership approaches, the most suitableone for the business administrations is behavioral approach. Because the main pointin behavioral approach is what a leader does and how he/she behaves the peoplearound him/her. It is already seen that in the results of the surveys this approach hasalso been found the most suitable. In industrial administrations this situation maycreate some differences but from my point of view the theory of behavioral approachcan be used as the most suitable theory for business administrations.