Sosyal beceri eğitiminin lise 2. sınıf öğrencilerinin utangaçlık düzeylerine etkisi
The effects of social skill training to the shyness level of the second class high school students
- Tez No: 187648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada utangaçlık düzeyi yüksek olan lise 2. sınıf öğrencilerineverilen grupla sosyal beceri eğitiminin öğrencilerin utangaçlık düzeylerini azaltıpazaltmayacağı incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Kırşehir YusufSıddık Demir Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencilerinden utangaçlık düzeyi yüksekolan, 24 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın temel amacı, sosyal beceri eğitimiprogramının utangaçlık düzeyini azaltmadaki etkisini ortaya koymak olduğu için,araştırmanın bağımsız değişkeni deney grubuna uygulanan sosyal beceri eğitimiprogramıdır; bağımlı değişkeni ise, öğrencilerin utangaçlık düzeyleridir.Araştırmada, utangaçlık düzeyi, ilk kez Cheek (1990) tarafından geliştirilen13 maddelik ?Shyness Scale?in Güngör (2001) tarafından Türkçe'ye uyarlama vegeliştirme çalışmaları yapılan ?Utangaçlık Ölçeği (UÖ)? ile belirlenmiştir.Bu araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır.Araştırmada deney grubuna, araştırmacı tarafından geliştirilen sosyal beceri eğitimiprogramı uygulanırken; kontrol grubuna hiçbir etkinlik yapılmamıştır.Deney ve kontrol grubunun utangaçlık düzeyleri arasında anlamlı bir farkolup olmadığını test etmek içi Mann-Whitney U-testi, grupları kendi içlerindekarşılaştırmak için ise Wilcoxon işaretli-sıralar testi kullanılmıştır.Analizler sonunda, sosyal beceri eğitiminin (SBE) gruba katılan öğrencilerinutangaçlık düzeylerinde anlamlı bir azalma sağladığı bulunmuştur. Deneygrubundaki öğrencilerin utangaçlık düzeylerinde gözlenen azalma yönündekifarklılığın uygulanan sosyal beceri eğitimi programından kaynaklandığınıgöstermiştir.Yapılmış olan bu çalışmanın hem bu konudaki daha önce yapılmışçalışmalara ve bu alanda çalışan uzmanlara (psikolojik danışman, psikolog, psikiyatrve diğer uzmanlara) katkı getireceği hem de daha sonra utangaçlıkla ilgili yeniçalışmalara teşvik edeceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to prepare a group of high school students whohave high shyness level and then to observe whether the Social Skill Training in thisgroup would reduce the high school students shyness level.The example of the study, there are 24 students whose shyness are high at10.grades in the Yusuf Sıdık Demir Anatolian High School in Kırsehir at 2005-2006education and training years. The main aim of the study, in order to prove the effectof the Social Skill Training program decreasing the level of shyness, the independentvariable of the study is the social skill training program which is applied toexperiment group,and dependent variable is the level of shyness of students.In the study, the level of shyness,it is determined by ?Shyness Scale ? whichis translated to Turkish and studying of improvement by (2001) Gungor?s ?ShynessScale ? with 13 items it has been improved by Cheek (1990) at the first time.In this study, pretest-posttest controlled group pattern is used. In the study,while the Social Skill Training which improved by researcher is performed toexperiement group but it is not performed any activities to controlled group.Mann-Whitney U-test is used whether there is a meaningful differencebetween experiment and controlled group?s level of shyness or not, Wilcoxon SignedRank test is used in order to compare each group in itself.At the end of the analysis, it is found that the level of shyness of the studentswho attends to the Social Skill Training, there is a meaningful decrease. It shows thatthe difference of the decrease in the level of the shyness of the students in theexperiment group results from applied the Social Skill Training program.It is hoped that this study will assist both to the previous studies on thissubject and also to the specialists working on this subject (psychological councilors,psychologists, psychiatrists and other specialists) and also to the new studies relatedwith shyness in the future.