Bitki büyüme regülatörleri (Ethephon, CCC, RSW 0411)'nin arpa çeşitlerinde bazı agronomik morfolojik ve anatomik özelliklere etkileri üzerinde araştırma
  1. Tez No: 18766
  2. Yazar: HATİCE EGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ABSTRAKT Bornova ekolojik koşullarında, farklı büyüme regülatörlerinin (CCC, ethephon, RSüJ 0411), bazı arpa çeşitlerinde (Kaya, Tokak, Kocaoğlu), verim, verim komponentleri, morfolojik ve anatomik özellikler üzerinde etkileri incelenmiştir. Deneme, 1986-1987, 1987-1988 yıllarında bölünmüş parsel deneme deseninde kurulmuştur. Büyüme regülatörleri, çimlenme, kardreşlenme, kaleme kalkma dönemlerinde; CCC D. 5 İt/ha, ethephon D. 5 İt/ha, RSül 0411 0.5 kg/ha dozunda olmak üzere bir defada uygulanmıştır. Büyüme regülatörü uygulamaları dane veriminde ortalama %lk oranında 2 artış oluşturmuştur, nn 'de başak (ort. %12.3) ve başakta dane sayısı (ort. %13.B) artarken, bin dane ağırlığı (ort. %2.9) düşmüştür. Morfolojik özellik lerden bitki boyu (ort. %7.2), sap uzunluğu (ort. %7.3) ve 1., 2., 3. internodi uzunlukları (%17.6, %13.5, %11.1) negatif; 1., 2., 3. internodi kalınlıkları (%12.5, %10.8, %3.4) pozitif yönde etkilenmiştir. Bitki büyüme regülatörleri arpa sapının anatomik yapısını oluşturan, sklerankimatik hipoderm, korteks parankiması ve toplam çeper kalınlıkları ile kortaks parankiması hücre sıra sayısında artış meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of different growth regulators (CCC, ethephon, RSL1 0411), on agronomic, morphological and anatomic traits of barley cultivars (Kaya, Tokak, Kocaoğlu), were determined in Bornova ecological conditions. Field experiments were conducted during 1966-1987 and 1987-1986 growth periods. A split plot experimental design mas used. The growth regulators were applied at rates of D.5 It/ha CCC, 0.5 lt/ha ethephon, Q.5 kg/ha RBlil 0411 in the germinating, tillering and shooting periods at one treatment. Application of growth regulators increased the grain yield average 2 of %lh, while the spike number of m (average %12.3) and grain number of spike (average %13.B) increased, the 1000 grain weight reduced (average 962.9). The plant height (average 567.2), straw length (average %7.3) and 1., 2., 3. internode lenghts (average 9617.6, %13.5, %11.1) were effected negatively but 1., 2., 3. internode thickness positively did 9612.5, %10.8, %3.k respectively by the growth regulators. The growth regulators increased scleranchim, parenchim, straw diameter and parenchim cell row numbers which were components of the barley straw.