Türk dış ticaretinde teslim ve ödeme şekillerinin ekonomik analizi: Eğitim gereklerinin belirlenmesine ilişkin bir model önerisi
Economic analysis of delivery and payment terms in Turkish foreign trade: A model suggestion about determination of training necessity.
- Tez No: 187689
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Banking, Economics, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
3ÖZETDış ticaret kavramı tarihin eski dönemlerinden beri, trampa şeklinde bile olsagörülmektedir. Neoklasiklerle başlayan dış ticaret teorilerine, tarihsel süreçte hep yenikatkılarda bulunulmuş ve günümüze kadar sürekli değişime uğramıştır. Günümüz dışticaretinde, modern olarak nitelenen Yeni Dış Ticaret Teorilerine yer verilmektedir.Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle dünya daha da küçülmüş, ülkeler birbirineyakınlaşmış ve ilişkiler ağı dijitalleşmiştir. Kısacası, küreselleşen dünyada ticari ilişkilerbirbirine entegre edilmiştir. Ekonomik çıkarları artırmak ya da korumak isteyen bazıdevletler ekonomik birliktelikler kurmuşlardır.Gümrük duvarlarının kalktığı, serbest ticaretin geçerli olduğu günümüzekonomilerinde dış pazar arayışları artmıştır. Dış ticaret ilişkilerinde oluşan karmaşıkişlemler, ticareti yapan tarafların birbirine olan güveni, tarafların uluslararası hukuktankaynaklanan görevleri ve yaptırımları bilinmesi gereken önemli konu başlıklarıdır.Dış ticaret, birbirine uzak mesafelerde olan ve ayrı kültür, dil, yönetim vbg.birçok farkları bulunan ülkeler arasında yapılmaktadır. Dış ticaret ilişkileri sonucundasatılan malların, teslimi ve ödenmesi ile buna bağlı etkileri önemli bir yere sahiptir. Buçalışmada, dış ticaret nedeniyle, alıcı ve satıcı yani ithalatçı ve ihracatçı arasındagerçekleşecek bir ticaret işleminde malların gönderilmesi, teslimi ve buna karşılıkbedelin ödenmesi ile ilgili süreç analiz edilmiştir. Aynı şekilde, dış ticaretteki kullanımsıklığı ve önemi nedeniyle ödeme şekillerinden akreditif kavramı, işleyişi ve bu alandaortaya çıkabilecek sorunlar ile çözümünde kullanılan prosedürler ayrı bir bölüm olarakele alınmıştır. Günümüzde en tercih edilen ödeme şekillerinden akreditif, hem ithalatçıhem de ihracatçı açısından en güvenli yol kabul edilmektedir. Bunun nedeni isetarafların işlemlerini takip eden ve de garantörlüğünü üstlenen bankalarınmevcudiyetidir.Türk dış ticaretinin gelişmesinde, Türk şirketlerinin dış ticaret konusundaeğitimi, bilinçlendirilmesi ve bu bilgilerin etkin kullanımı önemli bir yere sahiptir. Bukonuda ortaya çıkan sorunları belirlemek ve çözüm önerilerinde bulunmakçalışmamızda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
4ABSTRACTThe concept of foreign trade is seen even as barter, since ancient times ofhistory. New contributions has been made in historical period, and continious changeshave occured until today in foreign trade theories beginning with neoclassics. In today?sforeign trade, New Foreign Trade Theories qualified as modern, have been located.As science and technology have developed, the world became smaller, thenations became closer and network of relations became digitalized. Briefly, commercialrelations have been integrated to one another in globalized world. Some nations, seekingto increase or protect their economical oppurtinities, have established some economicalunions.In today?s economies, in which custom walls have been abolished and free tradeis valid, pursuit of foreign markets have increased. Complicated transactions occuring inforeign trade relations, confidence of traders in each other, tasks and sanctions of partiesresulting from international law are important subject titles that must be known.Foreign trade is made between countries that are far away from each other andthat have lots of differences like culture, language, management etc. Delivery andpayment of goods sold as a result of foreign trade relations, and related effects have animportant place. In this study, resulting from foriegn trade, the process of expedition anddelivery of goods and payments of cost ocurring between the consumer and the vendor,in other words importer and exporter, has been analysed. Likewise; because of usagefrequency and importance in foreign trade, concept of letter of credit, it?s mechanism,problems that can occur in this area and procedures used in solutions have beendiscussed in a different section. Today, one of the most preferred methods of payment,the letter of credit, has been accepted as the most secure way in terms of both importerand exporter. The reason of this is the existence of banks who follow the transactions ofboth parties and give guarantee accordingly.In development of Turkish foreign trade, training of Turkish companies onforeign trade, making Turkish companies conscious and usage of these informationeffectively have an important place. Designating the problems for this issue andsuggesting some solutions has been taken in hand in this study.