Fen eğitiminde öğrenci merkezli öğretimin 8. sınıf yaşamımızı etkileyen manyetizma ünitesinde geleneksel yöntemle karşılaştırılması üzerine bir deneysel araştırma
An experimental study of comparison of student centered teaching to traditional method in science education about 8th grade magnetism in our lives unit
- Tez No: 187690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
59 öğrenciden oluşan örneklem grubu üzerinde yapılan bu çalışmada`manyetizma' konusunun öğretilmesinde `öğrenci merkezli öğretim modeli'nin etkisiaraştırılmıştır. Bu modelin, geleneksel öğretim yöntemlerine göre ne kadar etkiliolduğu tespit edilmek istenmiştir. İlköğretim 8. sınıf müfredatına dahil olan`manyetizma' ünitesi, kontrol grubu öğrencilerine geleneksel yöntemlerleanlatılırken, deney grubu öğrencilerine `öğrenci merkezli öğretim modeli'ne uygunşekilde anlatılmıştır. Verilerin toplanmasında `öntest-sontest-konrol gruplu araştırmadeseni' kullanılmıştır. Ölçme aracı olarak öğrencilere, çoktan seçmeli, kısa cevaplıve eşleştirmeli şeklinde kategorize edilmiş bir test uygulanmış, elde edilen verilerSPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study ,the sample group consisted of 59 students and the purpose wasto investigate the effect of ?student centered education model on teaching the aboutmagnetism?. The effectness of this model as compared to the traditional teachingmethods (was aimed to be determined). The unit about magnetism is included inprimary education 8th grade curriculum was taught to the control group studentsaccording to the traditional methods on the other hand, it was taught the experimentalgroup students according to the ?student centered teaching model?. ?Pretest-post test-control group design? was used for data collection. A test consisting of multiplechoice items, short answer items, pairing items was administered to the students formeasurement and the obtained data were analysed by using SPSS statistics packageprogram.