Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan aile katılım çalışmalarının anne davranışları üzerindeki ve annelerin okul öncesi eğitime yönelik görüşlerine ilişkin etkisinin incelenmesi
To research the effects of the parent involvement studies carried out in pre-school educational institutions on maternal behaviours and its effects on the views of the mothers about pre-school education
- Tez No: 187701
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZETBu çalışma, okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan aile katılımçalışmalarının anne davranışları üzerindeki etkilerini ve annelerin okul öncesieğitime yönelik görüşleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini 2004-2005 Eğitim Öğretim yılında Ankara İliÇankaya İlçesinde bulunan, sadece veli toplantılarıyla sınırlı olarak aile katılımçalışmaları yapan bir okul öncesi eğitim kurumu ve bu kurumun 5-6 yaş grubunadevam eden 45 çocuk ve annesi deney grubu ve aynı şekilde, benzer sosyo-ekonomikve kültürel çevrede bulunan, sadece veli toplantılarıyla sınırlı olarak aile katılımçalışmaları yapan bir okul öncesi eğitim kurumu ve bu kurumun 5-6 yaş grubunadevam eden 45 çocuk ve annesi kontrol grubu olmak üzere, toplam 90 annearaştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur.Araştırmada ön test, son test ve kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır.Araştırmacı tarafından deney grubundaki annelere uygulanmak üzere Aile KatılımProgramı hazırlanmıştır. Kontrol grubunda ise herhangi bir katılım çalışmasıyapılmamıştır.Araştırmada ?Annelerin Çocuklarının Devam Ettiği Kurum ve Çocuklarınaİlişkin Anket Formu?, ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Hamel Anne Tutum Testi?kullanılmıştır. Bu formlar ve test deney grubundaki annelere, ?Aile KatılımProgramı'ndan? önce ön test, programın uygulanmasından sonra ise son test olarakverilmiştir. Aynı form ve test kontrol grubuna ön test ve son test olarakuygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde S.P.S.S 12.0 programı kullanılmıştır.Araştırmada annelerin okul öncesi eğitime yönelik görüşlerinin deney grubuön test-son test arasında frekans ve yüzde dağılımlarında Aile Katılım Çalışmalarıuygulandıktan sonra deney grubu son testte annelerin anaokulundaki programhakkında bilgilerinin arttığı ve çocuklarına ilişkin daha iyi bilgi verdikleribulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study is done to research the effects of the parent involvement studiescarried out in pre-school educational institutions on maternal behaviours and itseffects on the views of the mothers about pre-school education.The exemplary of the study has been formed by the experiment group thatcomposes of a pre-school educational institution, which is located on ÇankayaDistrict, Ankara in 2004-2005 Education and Instruction year, has administeredparent involvement studies limitedly with only parent meetings and 45 children from5-6 age group educated in this institution and their mothers and smilarly the controlgroup that composes of a pre-school educational institution which is situated insimilar socio-economic and cultural environment, has applied parent involvementstudies limitedly with only parent meetings and 45 children from 5-6 age groupeducated in this institution and their mothers. These ninety mothers have totalyformed the exemplary group of the study.The study design is consisted of pre-test, post-test and control grouptechniques. Parent Involvement Programme has been prepored to be applied formothers in the experiment group by the researcher. As for the control group anyinvolvement study has not been carried out.?Pool Form About Mother?s Children and The Institution They Are EducatedIn?, ?Personal Information Form? and ?Hamel Mother?s Attitude Test? that is used todetermine the wievs of mothers. These two forms and the test are given to mothers inthe experiment group as pre-test before ?Parent Involvement Programme? and aspost-test after the programme has been applied. Same forms and the test have beenapplied for the control group as pre-test and post-test. S.P.S.S 12.0 programme isemployed in the analysis of the data obtanied.In the disintegrations of frequency and percentage between pre-test and post-test for the experiment group about the mothers? views related to pre-schooleducation in the study. It is found that the information of the mothers about theprogramme in the nursery school has increased, mothers have known their childrenbetter and they have given better information about their children.