Halkevleri ve halkevlerinin 1932-1940 arası eğitim faaliyetleri
Halkevleri and educational activities of Halkevleri between 1932-1940
- Tez No: 187702
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR BERBER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Tarih, Education and Training, Social Services, History
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada Halkevlerinin 1932-1940 yılları arasındaki eğitimfaaliyetleri ele alınmıştır.Tarihten günümüze kadar, toplumların gelişmesinde yaygın eğitim büyükönem arz etmiştir. Osmanlı yıkılmış ve yerini genç Türkiye Cumhuriyeti almıştır.Cumhuriyetin kurulması ile toplumsal değişim süreci çok büyük bir ivmekazanmıştır. Bu değişim sürecinde inkılâplar yapılmış, birçok yeniliğin altına imzaatılmıştır. Yapılan yeniliklerin toplum tarafından kabul edilmesi ve benimsenmesikolay olmamıştır. Bu süreçte toplumun eğitilmesi, yapılan yeniliklerin toplumaanlatılması gerekmiştir. Gerek ekonomik yetersizlikler, gerekse araç gereç ve eğiticiyetersizliği bu çalışmaları olumsuz etkilemişlerdir. Bu olumsuz tabloya rağmen gençTürkiye Cumhuriyeti eğitim hizmetlerine büyük önem atfetmiştir.Halkevleri yapılan inkılâpların halka daha iyi anlatılması, halk ile aydınarasındaki uçurumun giderilmesi için Atatürk tarafından 1932 yılında açılmıştır.Halkevleri örgün eğitim dışında kalan veya örgün eğitimden faydalanamayan toplumkesimine hitap etmiştir. O günün şartlarını düşündüğümüzde Halkevlerinin toplumunbüyük bir kesimine halk eğitimi faaliyetlerini götürmesi gerektiğini görmekteyiz.Çünkü gerek şartların olumsuzluğu, gerekse harf inkılâbı yediden yetmişe herkeseeğitim verilmesi zorunluluğunu doğurmuştur.Halkevleri birçok olumsuzluğa rağmen eğitim faaliyetlerini başarılı birşekilde sürdürmüştür. Eğitim faaliyetlerini daha iyi organize edebilmek içinçalışmalarını dokuz şubede gerçekleştirmişlerdir. l merkezlerinde Halkevleri ileküçük yerleşim yerlerinde de halkodaları ile halka ulaşmışlardır. Yapılanfaaliyetlerde iktidar partisi CHP kendini hissettirmiştir. Halkevlerine yapılan enbüyük eleştiri de CHP'nin etkisinin çok fazla hissedilmiş olmasındankaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we deal with the education activities of Halkevleri in between1932-1940 years.From the past to today, the informal education brought in enormousimportance for progressing of the societies. The young Turkish Republic replaced theOttoman Empire with collapse of it. Social changing process gained greatacceleration with foundation of the Republic. At this changing duration, manyrevolutions were done. Acceptance and adoption to improvements were not so easy.In this process, education of society, expressing reforms to public needed. Economicdeficiency, tools and equipment insufficiency negatively effected these works.Despite of all these negative effects the Turkish Republic gave great deal ofimportance to the educational services.Halkevleri opened by Atatürk in 1932, in order to express the revolutions topublic better and to eliminate the gap between ordinary people and intellectuals.Halkevleri aimed the people who outside of formal education or the people whounable to take advantage of formal education. If we consider circumstances of thatera, it can be seen that Halkevleri would have served public education activities togreat portion of society. Because the both negativeness of circumstances andalphabet revolution lead to absolute necessity of giving this education to everybody.Despite of many negativenesses, Halkevleri continued educational activitiessuccessfully. In order to organize the educational activities better, it carried out thestudies in nine branches. It reached peoples at province centers by Halkevleri, atsmall settlements by Halkodaları. Massive critism have been made to Halkevlericomes from sensing the great influence of CHP over activities of it.