Hekimlerin sigara içme davranışlarının bazı değişkenler açısından değerlendirilmesi (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi örneği)
Evaluation of smoking of medical doctors based on certain veriables (case of Gazi University Faculty of Medicine)
  1. Tez No: 187708
  2. Yazar: LEVENT ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapmakta olanhekimlerin sigara içip içmeme durumları ile sigara kullanan hekimlerin içme davranışlarınınbazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma, 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında görev yapan hekimler üzerindeyapılmıştır. Tıp Fakültesinde görev yapmakta olan tüm hekimler araştırma kapsamınaalınmıştır. Toplam 908 hekimden 488'i (%53,7) uygulanan ankete tam cevap vermiştir.Araştırmaya katılan 488 hekimden %48,8'i (238) kadın hekim ve %51,2'si (250) erkekhekimdir. Kadın hekimlerin %19'unun, erkek hekimlerin %31'inin sigara kullandıkları tespitedilmiştir. Kadın hekimlerin %11'i sigarayı bırakmış olup, erkek hekimlerin yaklaşık %12'sisigarayı bırakmıştır. En fazla sigara kullananlar (%19) 41-50 yaş grubu hekimleridir.Evli hekimlerin %28'inin sigara kullandığı, %58'inin hiç sigara içmemiş olduğu,%14'ünün de sigarayı bıraktığı belirlenmiştir. Evli hekimler daha fazla oranda sigarakullanmaktadır. En fazla sigara içme oranı (%46) Cerrahi Bilimlerde görev yapan hekimlerdebulunmuştur. Asistan Hekimlerin %50'si sigara kullanmaktadır.Hekimlerin %30'u ?sigarayı aniden bırakmanın? en etkili bırakma yöntemi olduğunudüşünmektedir. Hekimlerin %47'si hastalarını sigara içmemeleri yönünde ?daima? uyarırken,?gerektiği zamanlarda? uyaranların oranı %48, herhangi bir uyarıda bulunmayanların oranı%5'tir. Sigara içen hekimlerin %70'i mesleğe başlamadan önce sigara içmeye başlamıştır.Günde yarım paketten fazla, bir paketten az sigara içen hekimlerin oranı %44'tir. Erkekhekimlerin günlük sigara tüketimleri kadın hekimlerden fazladır.Hekimlerin yaklaşık %84'ü yabancı sigara markalarını, %16'sı ise yerli sigaramarkalarını tercih etmektedir. Hekimlerin %36'sı, sigaranın yasaklandığı yerlerde sigaraiçmemenin kendilerini zorladığını belirtmektedir. Sigara içen hekimlerin yaklaşık %83'ü,sigarası olmadığında bir başkasından sigara istemektedir.Hekimlerin %65'i sigarayı bırakmak istemektedir. Sigara kullanan hekimlerin %46'sıen az bir defa sigarayı bırakmayı denemiştir. Hekimlerin %29'u sigarayı bırakamayacaklarınıdüşünmektedir. Sigara kullanan hekimlerin %77'si 8 yıl ve daha fazla süredir sigaraiçmektedir. Hekimlerin %54'ü çocuklarının yanında sigara içerken, %46'sı da çocuklarınınyanında ?ara sıra? sigara içmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the smoking or nonsmoking situation ofthe doctors working at Gazi University Faculty of Medicine, and the smoking behavior ofthose who do smoke based on certain variables.The research has been conducted during the 2005-2006 academic year, and it coveredevery doctor on duty at the faculty of medicine. 488 doctors (53.7%) out of a total of 908have fully responded to the survey. Out of 488 doctors participating in the survey, 48.8%(238) were female and 51.7% (250) were male. 19% of the female participants and 31% ofthe males were determined to be smokers. 11% of the female doctors and 12% of the maledoctors had quitted smoking. Majority of the smokers (19%) were in the age range of 41-50.28% of the married doctors were found to be smokers while 58% never smoked and14% gave up smoking. Married doctors have a higher percentage of smoking. The highestpercentage of smoking (46%) is found at the surgical sciences department. 50% of theresident doctors were smokers.30% of the doctors thought the most effective quitting technique was ?giving upsuddenly.? While 47% of the doctors warned their patients not to smoke all the time, thepercentage of those who occasionally warned them is 48, and 5% did not warn their patients.70% of the doctors who smoke started smoking before becoming a doctor. 44% of thesmokers consume more than half and less than a full package of cigarettes. Male smokersconsumed more than the female ones.About 84% of the doctors consumed imported brands, while 16% used local brands.36% of the doctors stated that it was not easy to hold themselves from smoking in the smokefree zones. About 83% of the smokers ask for cigarette from others when they ran out oftheirs.65% docdors want to quit smoking. 46% have tried giving up at least once. 29% thinksthat they cannot give up. 77% of the smoker doctors have been smoking for more than 8years. 54% smoke in front of their children and 46% ?occasionally? smoke in front of them.