Aday öğretmenlerin danışmanlarının yeterliklerine ilişkin algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Balıkesir ili örneği)
The examination of trainee teachers perceptions of their mentors sufficiency in terms of different variables (Balıkesir sample)
  1. Tez No: 187707
  2. Yazar: OSMAN BAKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, aday öğretmenlerin danışmanlarının yeterliklerine ilişkin algılarını belirleyip mevcut durumu saptamak sonra da çeşitli çıkarımlarda ve önerilerde bulunmaktır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket kullanılmıştır. Geliştirilen anket, Balıkesir İli'nde 2004-2005 eğitim-öğretim yılında görev yapan öğretmenlere uygulanmıştır. Anket formunun incelenmesi amacıyla yapılan pilot çalışmada aday öğretmenlerden 50 tanesi ile görüşülerek anket formunda gerekli olan düzeltmeler yapılmıştır. Kalan 278 öğretmenin 203 tanesi ile hazırlanan asıl anket uygulanmıştır. Buna göre tam sayım olarak yapılması planlanan çalışmada hedef kitleye ulaşma oranı %73'tür. Anket aracılığı ile toplanan veriler araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında SPSS 13.0 for Windows (Statistical Package for Social Sciences) paket programında çözümlenmiştir. Verilerin analizi için; aday öğretmenlerle, danışman öğretmenlerin kişisel özelliklerine ait bulgular için tanımlayıcı istatistiklerden frekans, yüzde dağılımları, aritmetik ortalama, standart sapma kullanılmıştır.Araştırma sonucunda aday öğretmenlerin algılarına göre, danışmanlarının yeterlik düzeyleri şu şekilde gerçekleşmiştir: Derse Hazırlık ve Planlama, 3.38; Rehberlik, 3.33; Değerlendirme, 3.22; Dersin İşlenişi, 3.18; Mevzuat Bilgisi, 2.95.Aday öğretmenlere göre, danışman öğretmenlerin Derse Hazırlık ve Planlama, Dersin islenişi, Rehberlik, Mevzuat Bilgisi, Değerlendirme konularında yeterli bulunmaları bir bütün olarak algılanmaktadır. Çünkü tüm değişkenler arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkiler mevcuttur.Sonuç olarak adayların danışmanlarını yeterli görme düzeyleri düşük seviyededir, aday öğretmenlerin yetiştirilmesi uygulamasında çeşitli aksaklıklar-sorunlar vardır. Araştırmada bu konulara ilişkin çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the perception of the sufficiency of the mentors of teacher trainees and to establish the existing circumstances and to make suggestions according to the inferences about the subject. A questionnaire which is developed by the researcher was used to collect data. The questionnaire was applied to the teachers who began their first year of teaching in 2004-2005. During a specific study which was made to examine the form of the questionnaire, 50 of the teacher trainees were met and the necessary corrections were made. And the questionnaire was applied to the remaining 203 of 278 trainees. According to these results the 73 % of teacher trainees has been met in total. The data which are collected by the researcher was analyzed with SPSS 13.0 for Windows (Statistical Package for Social Sciences) programme. The methods which are used to analyze the data are; Frequencies, percentages, average and Standard Deviance of defining statistics for the results that are from the personal characteristics of mentors and teacher trainees,And the ?Bonferroni Multiple Comparison Test? was applied to find the group which causes this difference, According to the perception of the teacher trainees, the sufficiency level of the mentors is as; Preparation for the lesson and planning: 3.38, Guidance: 3.32, Evaluation: 3.22, Teaching: 3.18, Knowledge of the regulations: 2.95The sufficiency of the mentors according to the trainees in terms of Lesson Preparation and Planning, Teaching, Guidance, knowledge of Regulations, Evaluation is perceived as a whole because there is a statistically meaningful relationship between all of the variables.As a result, the level of mentors? sufficiency according to their trainees is low, and there are various problems about the training of prospective teachers.Various suggestions for these matters are presented in this research.