İncir meyvelerinde farklı dokuların mineral madde içerikleri ve hücre boyutlarının değişimi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 18772
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UYGUN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
69 ÖZET İncir meyvelerinde çatlamanın etkenlerini araştırmak ve alınacak önlemlere ışık tutacak temel verileri saptamak amacıyla yapılan bu çalışma 1991 yılında İzmir-Bornova, Aydın- Erbeyli olmak üzere iki farklı lokasyonda yürütülmüştür. Aydın- Erbeyli'de Göklop, Sarı lop, Bursa Siyahı, İzmir-Bornova' da ise Göklop, Sarı lop, Siyah Çiçek incir çeşitleri ile çalışılmıştır. Araştırmalarımız sonucunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir. 1. Ortalama meyve ağırlığı değerleri meyve gelişim süreci boyunca izlendiğinde hızlı -yavaş -hızlı artış şeklinde bir değişim görülmektedir. Meyve ağırlığının büyük bir kısmı 3. Gelişme devresinde kazanılmıştır. Bornova ve Erbeyli olmak üzere iki farklı lokasyonun ortalama meyve ağırlığı değerleri karşılaştırıldığında Erbeyli örneklerinin daha yüksek değerlere sahip olduğu bulunmuştur. 2. Sarı lop, Göklop, Siyah Çiçek ve Bursa Siyahı incir çeşitlerinin toplam kuru madde kapsamları karşılaştırıldığında her iki lokasyonda da %23-24 toplam kuru madde ile Sarı lop çeşidi başta gelmiştir. Her iki lokasyondaki çeşitlerin meyveleri farklı ki sı mi ara ayrılarak kuru madde miktarları saptandığında Bornova Örneklerinin göz, Erbeyli örneklerinin ise kabuk kısmında toplam kuru madde açısından en yüksek değere ulaşılmıştır. Bu kısımlarda toplam kuru madde içerisinde bitki besin maddelerinin payları açısından K, N, Ca, Mg, P sıralaması yapılabilmektedir. 3. İzmir-Bornova, Aydın-Erbeyli incir çeşitlerinin olgun meyvelerinde yapılan N analizleri sonucunda en yüksek N Bursa70 Siyahı çeşidinde (%2.095), en düşük N ise Siyah Çiçek çeşidinde
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY This study was carried out at two locations, İ zmir-Bornova and Aydı n-Erbeyli in 1991 with the aim of investigating the factors effective on cracking or splitting of fig fruits and obtaining basic data that will be helpful for the precautions need to be taken. Varieties from which fruit samples were collected are Göklop, Sarı lop, Bursa Siyahı in Aydı n-Erbeyli and Göklop, Sarı lop and Siyah Çiçek in İ zmir-Bornova. Results obtained in the research can be summarized as follows : 1. During the fruit development, the average fruit weight displayed a rapid-slow-rapid increase. A large proportion of the fruit weight was gained during the third development stage. The average fruit weight values were higher in samples taken from Erbeyli in comparison to the ones from Bornova. 2. In the comparison of varieties and locations in respect to their dry matter contents, Sari lop ranked the first in both locations with a value of 23-24%. In the evaluation of various fruit parts, the highest dry matter content was at the eye in Bornova and skin in Erbeyli. The mineral nutritive element found within the dry matter, in the decreasing order are K,N,Ca,Mg and P. 3. The nitrogen analyses of the samples showed that the highest nitrogen content was in Bursa Siyahı (2.095%) and the lowest in Siyah çiçek (0.686%). The highest N content in San lop samples collected from Erbeyli was found at the eye, the other parts can be listed as middle portion, meat, neck, pedicel, and skin in the decreasing order. During the fruit development, the73 percentage of nitrogen within dry matter was found to decrease both in whole fruit samples and in various parts of the fruit. 4. Phosphorus values decreased during the fruit development in all of the fig varieties. In ripe fruits, the highest P content was determined in eye samples (0.18%). At the beginning of the development period, the middle portion of the fruit possessed the highest P content (0.28%). 5. As the fruit development progressed, the K contents were found to decrease. The highest K was determined in the fruits of Bursa Siyahı variety, whereas, the lowest in the Sari lop fruits grown in Erbeyli. In Sari lop samplex taken from Erbeyli at the beginning of the development period, the highest K was in the pedicel. In ripe fruits, the highest K was in meat and in the middle portion of the fruit. The pedicel, on the contrary to the first samples, had the lowest K content at ripening. 6. In all of the varieties, there was a rapid decline in the Ca content during the last 15 to 20 days of the fruit development, prior to ripening. Such a rapid decline could not be seen in Bursa Siyahı variety known to be more resistant to cracking. Statistically significant differences were found among the various parts of the fruits in respect to their Ca contents. In first San lop samples taken from Erbeyli, the highest Ca values were determined in the skin. In ripe fruits, the eye part possessed the highest Ca contents. In Bursa Siyahı variety accepted as crack-resistant, on the contrary to other varieties, an increase of the K/Ca ratio did not occur.74 7. At the start of the fruit development, the highest Mg contents were observed in Sari lop fruits harvested from Erbey li. The lowest Mg contents were found in Siyah Çiçek fruits. At the ripening stage, the highest Mg figures were determined in Bursa Siyahı fruits. With the exception of Bursa Siyahı variety, Mg contents of all the varieties in both location were found to decrease. In order to evaluate the Mg contents of various parts, San lop fruits were sampled in Erbeyli. The highest Mg contents appeared in the skin at the beginning of the fruit development, the lowest was at the eye. In ripe fruits, the highest was at the eye and the lowest at the meat. 8. In fig samples taken at and pre-harvest periods, the thickness of the epidermal + hypodermal layers (skin) and epidermal + hypodermal + parenchymaceous layers (skin + meat) were measured. The thickness of the skin increased significantly from the pre-harvest period upto the ripening stage in both locations. Such an increase was observed in Göklop variety which has a tendency for cracking. On the other hand, a decrease in skin thickness appeared in resistant Bursa Siyahı variety. According to the observations it was concluded that a thinner skin can adapt itself better to the rapid increase of the parenchymaceous and pedical layers occuring towards ripening.