İlköğretim I. ve II. kademe öğretmenlerinin öğretim stili tercihlerine göre öğretmenlik mesleğine ilişkin algılarının incelenmesi
I. and II. level primary education teachers' perceptions about teaching profession according to their styles preference
  1. Tez No: 187743
  2. Yazar: LÜTFİ ÜREDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim I. ve II. kademe öğretmenlerinin öğretim stilitercihlerine göre öğretmenlik mesleğine ilişkin algılarının incelenmesiamaçlanmıştır.İlişkisel tarama modelinin uygulandığı araştırmada, öğretmenlerinöğretim stilleri tercihlerini belirlemek amacıyla Grasha (1996) tarafındangeliştirilen, araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Öğretim Stili Ölçeği? veöğretmenlik mesleğine ilişkin algılarını ölçmek için ise Şişman ve Acat (2003)tarafından geliştirilen ?Öğretmenlik Mesleğine İlişkin Algı Ölçeği? kullanılmıştır.Ölçme araçları 2004-2005 ve 2005-2006 eğitim-öğretim yıllarında İstanbul ilindebulunan 49 ilköğretim okulunda görev yapan 1306 öğretmene uygulanmıştır.Araştırma sonuçları, ilköğretim I. ve II.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine I and II level primary educationteachers? perceptions about teaching profession according to their teaching stylespreference.For determining the teachers? teaching styles preferences, ?TeachingStyles Inventory? which developed by Grasha (1996), adopted to Turkish byresearcher and for determining teachers? perceptions about teaching profession,?Teaching Profession Perception Inventory? which developed by Şişman and Acat(2003) were used in this research.