Metin Kaçan'ın 'Ağır Roman' ve Feridun Zaimoğlu 'Abschaum'(döküntü) adlı eserlerinin dil ve içerik açısından karşılaştırılması
The comparison of the two novels 'Ağir Roman' by Metin Kaçan and 'Abschaum' by Feridun Zaimoğlu content and language
  1. Tez No: 187764
  2. Yazar: İLKNUR GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Feridun Zaimoğlu ?Abschaum? romanında Almanya'da yaşayan Türklerin sorunlarınadeğiniyor. Özellikle Ertan Ongun adındaki ana karakteri ele alıyor ve tüm hikayeyi onunçevresinde geliştiriyor. Ertan bir Türk ve Almanya'da yaşıyor, o kendi kültürü ve yabancıbir kültür arasında duruyor. Kültür faktörünün onun üzerinde büyük etkisi var amatoplumun farklı faktörleri de Ongun'u etkiler.Türkiye'de yazan Metin Kaçan da ?Ağır Roman? romanında Salih adındaki anakarakterden bahsediyor. Bu kişinin toplumla sorunları var ve topluma iyi uyumsağlayamıyor. ?Ağır Roman? stanbul'un Kolera adlı mahallesinde geçiyor. Buradastanbul ve mahalle arasındaki büyük uzaklık ve bunu aşmak, Büyükşehir stanbul'aulaşmak için roman karakterlerinin yaptıkları anlatılıyor.Bu çalışmada iki eserin konu ve dil açısından farklılık ve benzerlikleri karşılaştırıldı.Bu çalışmanın amacı, bu farklılık ve benzerlikleri ortaya çıkarmak ve yapılacak olanbaşka çalışmalara yardımcı olmaktır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Uyum sorunu, kültürel çatışma, dil, birey- toplumilişkisi.III
Özet (Çeviri)
Feridun Zaimoğlu touches on the problems of Turks who live in Germany in his novel?Abschaum?. He especially deals with the main character Ertan Ongun and the wholestory develops around him. Ertan is a Turk and he lives in Germany. He is between hisown culture and a foreign culture. Culture factor has a big effect on him but differentfactors of society affect Ongun.Metin Kaçan, who is a writer in Turkey, mentions a main character Salih in his novel?Ağır Roman?. This character has problems in society and can?t harmonize well. ?AğırRoman? takes place in Kolera a region in stanbul. Here, the distance between stanbuland the street and the things the character does to reach stanbul are mentioned.Here, the differences and similarities between two Works are compared in accordancewith theme and language.The purpose of this work is to bring light to these differences and guide future Works.KEY WORDS: Adaptation problem, cultural conflict, language, personal-social relationship.IV