Turkish adult language learners' preferences in language learning strategies
Yetişkin türk öğrencilerin dil öğrenimi stratejilerindeki yaklaşımları
  1. Tez No: 187763
  2. Yazar: MEHMET KARATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, araştırma kapsamındaki yetişkin Türk öğrencilerin en yükseksıklıkla kullandıkları yabancı dil öğrenim stratejilerini belirlemektir.Bu çalışmadaki katılımcılar İstanbul'da bir dil okulunda İngilizce öğrenen 44 yetişkinTürk öğrencidir. Katılımcıların hepsi erkektir. Tüm katılımcılar benzer eğitim öğretimgeçmişine sahiptir. Tüm katılımcılar yabancı dil öğrenim stratejileri konusunda resmi ya dagayri resmi bir eğitim almadıklarını beyan etmişlerdir.Strateji kullanım sıklığını ölçmek için çalışmada Rebecca Oxford (1990) tarafındanöğrencilerin dil öğrenim stratejilerindeki kullanım sıklıklarını ölçmek için oluşturulmuş?SILL? isimli anket kullanılmıştır. SILL yabancı dil öğrenen öğrencilerin yabancı dil öğrenimstratejilerindeki tercihlerini belirlemek dünyada en çok kullanılan anketlerden biridir.Anketler öğrencilere Türkçe diline çevrildikten sonra dağıtılmıştır. Öğrencilerinyanıtları kullanım sıklığı değerleri bakımından analiz edilmiştir. En çok kullanılan stratejileribelirlemek için anketteki her bir strateji maddesi için analiz yapılmıştır.Çalışmanın sonuçları araştırma kapsamındaki yetişkin Türk öğrencilerin en çokkullandıkları yabancı dil öğrenim stratejilerini ortaya koymuştur. 33 numaralı strateji maddesi(İngilizce'yi daha iyi nasıl öğrenebileceğimi araştırırım), 45 numaralı strateji maddesi(Herhangi bir şeyi anlamadığımda karşımdaki kişiden daha yavaş konuşmasını ya dasöylediklerini tekrar etmesini isterim ), ve 32 numaralı strateji maddesi (İngilizce konuşan birkişi duyduğumda dikkatimi toplarım ) en yüksek sıklıkla kullanılan yabancı dil öğrenimstratejilerinden bazılarıdır. Araştırmanın bulgularına dayanarak yetişkin Türk öğrencilerin dilöğrenim stratejilerindeki tercihleri hususunda daha fazla araştırma yapılması önerilmiştir.Ayrıca, Türkiye'deki dil okullarında strateji öğretiminin başlatılması da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find the language learning strategies that are mostfrequently used by the adult Turkish students within the scope of this study.Participants in this study were 44 adult Turkish students who have been learningEnglish as a foreign language in a language school in İstanbul. All of the participants weremale with similar educational backgrounds. The students declared that they did not receiveany formal or informal instruction in the area of language learning strategies.In order to measure frequency of strategy use, the Strategy Inventory for LanguageLearning (SILL), which was devised by Rebecca Oxford (1990) as an instrument forassessing the frequency of use of language learning strategies by students, was used in thisstudy. SILL is the most widely used inventory for determining the language learningstrategies all over the world by students of foreign languages.The questionnaires were distributed to respondents after being translated into Turkish.Responses were analyzed in terms of frequency of language learning strategy use. Theanalysis was done for each of the items in SILL in order to have a clear idea of the mostpreferred strategies of the respondents.The results of the study revealed the language learning strategies that are most frequentlyused by the adult Turkish students within the scope of this study. Strategy item 33 (I try tofind out how to be a better learner of English ), strategy item 45 (If I do not understandsomething in English, I ask the other person to slow down or say it again ), and strategy item32 (I pay attention when someone is speaking English ) are some of the most frequently usedlanguage learning strategies. Based on the findings of this research, it is recommended thatfurther research about the preferences of Turkish adult learners in language learning strategiesbe done. Besides, starting strategy instruction in language schools in Turkey is alsorecommended.