Çalışma ilişkilerinde güven: Yönetim politikaları, güven ve bağlılık ilişkisi konusunda bir Türkiye ve Kırgızistan uygulaması
Trust in working relationships: Management politics, trust and commitment relationships researchs in Turkey and Kyrgyzstan
- Tez No: 187773
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Güven çalışma yaşamını etkileyen önemli bir değişkendir. Bu açıdan güven hemişçileri hem de yöneticileri etkileyen bir faktördür. Bu bağlamda çalışmanın amaçlarışu şekilde ifade edilebilir. Evrensel personel politikaları ile dış ödül ve yükseltmepolitikalarının örgüt içerisinde güveni ve üst yönetime güven üzerinde ne düzeyde biretkiye sahip olduğunu açıklamak, örgüt içerisinde güvenin ve üst yönetime güveninörgütsel bağlılık üzerindeki etkisini araştırmak ve demografik faktörlerin güvenüzerindeki etkilerini açıklamaktır.Bu çalışma Kırgızistan ve Türkiye'de gerçekleştirilmiştir. Kırgızistan'daki anketpetrol, tekstil ve gıda sektöründe faaliyet gösteren fabrikalarda yapılmıştır. Türkiye isegıda ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren fabrikalarda yapılmıştır. Kırgızistan'datoplam 250, Türkiye'de 300 işçiye anketler ulaştırılmış, bunlardan Kırgızistan'dan 188(%75,2'si) ve Türkiye'den 239 (%79,6'sı) değerlendirilmeye alınmıştır.Araştırmanın Türkiye sonuçlarına göre evresel personel uygulamaları ile dış ödüllerve yükseltme politikaları örgüt içerisinde güveni ve üst yönetime güveni doğrudanetkilemektedir. Kırgızistan sonuçlarına göre ise sadece ödül ve yükseltme politikalarıörgüt içerisinde güveni ve üst yönetime güveni doğrudan etkilemektedir. Araştırmadahem Türkiye hem de Kırgızistan sonuçlarına göre örgüt içerisinde güven ve üstyönetime güven örgütsel bağlılık özerinde doğrudan etkili değişkenlerdir. Araştırmadademografik verilerden olan eğitim düzeyi, örgütte geçen süreler ve yaş değişkeni güveniaçıklamada etkili bir değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trust is the important factor that is effect working relationships. Trust influencesboth employees and employers in working life. This study?s aim is to search how effectuniversalistic personnel practices and extrinsic reward/ promotion opportunities totrust in organization and trust upper management, and how effect trust in organizationand trust upper management to organizational commitment.In this study, factories were sampled in Kyrgyzstan and Turkey. Three organizationwere sampled to provide variance on textile, food and oil company in Kyrgyzstan.Three organization were sampled to provide variance on textile and food factories inTurkey. Questionnaires were distributes to 300 employees through factories in Turkey,resulting in 239 usable responses received. (79,6% response rate) and 250 employeesthrough factories in Kyrgyzstan, resulting in 188 usable responses received. (75,2%response rate).Turkey results are showing that universalistic personnel practices and extrinsicreward/ promotion opportunities directly effect of trust in organization and trust uppermanagement. There is only extrinsic reward/ promotion opportunities directly effect oftrust in organization and trust upper management in Kyrgyzstan results. According tothe results trust in organization and trust upper management directly effect oforganizational commitment in two countries. Results also showing that somedemographic characteristics (age, educational level and seniority) directly effect is trustin organization and trust upper management.Key WordsTrust Turkey Kyrgyzstan WorkingRelationshipsEmployees