Otomotiv yan sanayiinde süreç hata türleri ve etkileri analizi ve bir uygulama
Process failure made effect analysis and application examples from automative supplier sector
- Tez No: 187784
- Danışmanlar: PROF.DR. FERAY ODMAN ÇELİKÇAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
OTOMOT V YAN SANAY NDE SÜREÇ HATA TÜRLERVE ETK LER ANAL Z VE B R UYGULAMA(YÜKSEK L SANS TEZ )ÖZETşletmelerin, sıkı rekabet ortamlarında varlıklarını sürdürebilme koşullarından en önemlisi?sıfır hata? hedefine ulaşmaktır. Bu da onları, hata önleme tekniklerini kullanmayazorlamaktadır. Hataları müşteriye ulaşmadan önce belirleyip, ortadan kaldırarakkusursuzluğa ulaşmayı amaçlayan hata önleme tekniklerinin en önemlilerinden birisi HataTürü ve Etki Analizi yöntemidir. Bu yöntemin son yıllarda oldukça geniş uygulama alanıbulmakta olduğu gözlenmektedir. Yöntemin uygulama alanlarının hızla artmasının enönemli nedeni, diğer teknikler gibi sadece hatayı ortaya çıkarmakla yetinmemesi, hatalarınortaya çıkmasını önleyecek önlemlere de yer veriyor olmasıdır.Bu çalışmanın amacı, hata türü etki analizi yönteminin yararları, uygulamada karşılaşılanzorlukları, uygulama alanları ve otomotiv sektöründeki uygulamalarının incelenmesidir.Sayfa Adedi:138Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Feray Odman ÇEL KÇAPA
Özet (Çeviri)
PROCESS FAILURE MODE EFFECET ANALYSISAND APPLICATION EXAMPLE FROM AUTOMOTIVE SUPPLIER SECTORABSTRACTFor all companies must reach to their real target `0 Failure? to be continued their existence.Because of this reason, all companies must apply Failure Preventive Methods. There are manyFailure Preventive Methods to define and prevent the failures before the failures occur incustomer?s company. One of the most important Failure Preventive Methods is Failure ModeEffecet Analysis (F.M.E.A.). This method (F.M.E.A.) is being applied in many differentareas these years. Because, this method doesn?t only find the failures, also it contains thepreventive actions.The aim of this thesis, to investigate the advantages and disadvantages of the F.M.E.A. , todefine the application areas (especially in automotive sector) of the F.M.E.A.Total Page:138Thesis Adviser: Prof. Dr. Feray Odman ÇELİKÇAPA