Avrupa Kalite Ödülü Modeli' nin eğitim kurumlarında uygulanması ve modelin performansa etkisi üzerine bir araştırma.
A study on the application of Europe Quality Model to the educational institutions and effect of the model on performance
  1. Tez No: 187785
  2. Yazar: ZEYCAN ÜRÜT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL EFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZETŞLETME ANAB L M DALIYÖNET M ORGAN ZASYON B L M DALIAVRUPA KAL TE ÖDÜLÜ MODEL 'N N EĞ T M KURUMLARINDAUYGULANMASI VE MODEL N PERFORMANSA ETK S ÜZER NE B RARAŞTIRMAZeycan ÜRÜT(Yüksek Lisans Tezi)Küreselleşen dünyada, toplumlar hemen her alanda rekabet şanslarınıkaybetmemek için, üretimde ?Sanayi Toplumu?, kültürde milli değerlere dayalı ?BilgiToplumu?, davranışta ?Bilim Toplumu? olmalıdırlar. Günümüzde kişiler, kuruluşlargelişen bu dünya şartlarına kendilerini hazırlamak ve çağa uyum sağlamakzorundadırlar. Dünyada uluslararası ilişkilerin hız kazanması, hızlı teknolojikdeğişmeler, sürekli yenilenen bilgi birikimi ve yoğun rekabet ortamında ayaktakalabilecek, nitelikli insanlara olan ihtiyaç artmış, tüm işletmelerin dikkat ve çabalarını?kalite? kavramı üzerinde odaklaştırmış, ?müşteri tatmini? ile ?sürekli değişim?kavramlarının önemi artmış, değişimlerin getirdiği zorlukların aşılmasında en önemlianlayışın; kaliteli eğitim ve ömür boyu öğrenmeyi öğrenmek anlayışı olduğu ortayaçıkmıştır. Bu gelişme eğitimle sağlanacaktır. Değişen bilgi, bilim, üretim ve yönetimanlayışı eğitim sistemlerini ve kurumlarını etkilemiştir. Bu değişim sonuç itibariyle?bilgi?, ?öğrenmeyi öğrenme?, ?sürekli eğitim? kavramlarını ön plana çıkarmıştır.Eğitim örgütlerinin bu amaçları gerçekleştirebilmeleri yönetim anlayışında değişiklikyapmakla mümkündür.Toplumlar eğitim sistem ve örgütlerini; hayatını belli bir standarttasürdürebilmek için hangi bilgi ve becerilere ihtiyacı olduğunu araştırabilen, bunlarıedinip yaşamında kullanabilen ve bir süre sonrada bunları yenileriyle değiştirebileninsanlar yetiştirecek şekilde oluşturmak zorundadır. yi yetişmiş insan gücününuluslararası alanda o ülkenin yerini belirlemede önemli role sahip olduğu herkestarafından kabul edilmektedir.Eğitimin kalitesini belirlemede ölçüt evrenselleşmiş ve gelişmelerin dikkatealınması zorunlu olmuştur. Bu gelişme eğitim sistemlerinin ?öğretmen merkezli?olmaktan çıkarılıp, ?öğrenci merkezli? olarak yeniden yapılanmasını zorunlu kılmıştır.Müşteri ve işgörenlere yönelik değerlerdeki değişmeyi en iyi temsil eden,toplumum taleplerine duyarlı, kaynak kullanımında etkinlik sağlayan yönetimmodellerinden birisi olan EFQM Mükemmellik Modeli'nin eğitim kurumlarındauygulanması, kurumların amaçlarına ulaşmalarını büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.Çağımızdaki gelişmeler eğitim kurumlarını hızla değişmeye zorlamaktadır. Bu dereceöneme sahip olan eğitim kurumlarında Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı MükemmellikModeli'nden yeteri kadar yararlanıp yararlanılmadığı ve bu modelin eğitim-öğretimekazandıracağı artılar araştırılmalıdır.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA STUDY ON THE APPLICATION OF EUROPE QUALITY MODEL TO THEEDUCATIONAL INSTITUTIONS AND EFFECT OF THE MODEL ONPERFORMANCE.Zeycan Ürüt(Master Thesis)In the globalization process of the world, each society must be an ?industrialisedsociety? in terms of production; regarding culture, it must be an ?information society?which based on the national values and regarding behaviours, it must be a ?a society ofscience. It must be so, if they would not lost their competition chances in almost allfields. Nowadays persons and institutions must prepare and adapt themselves to thiscondition of world. Because of the accelerating international relations and rapidtechnological changes needs to skilled persons that can resist against the intensecompetition environment has increased. All companies focused their attention andefforts to the concept of ?quality? and importance of concepts such as ?customersatisfaction? and ?continuous change? has increased. It was understood that high qualityeducation and life-long learning are the most important concepts in order to pass oversome difficulties which are brought forth by changes. This development will beaccomplished by education. Changing concepts of knowledge, science, production andadministration influenced educational systems and institutions. As a result of thesechanges, concepts such as ?knowledge?, ?learning how to learn?, ?continuouseducation? were introduced for the educational organisation, accomplishment of thesepurposes is possible if they can change their administration concepts.Societies must form their educational systems and norms to educate a specialtype of persons. Such kind of individuals can search kinds of information and skillswhich are necessary for living in accordance with certain standards. They can gain anduse and then, when it is necessary, change these information and skills with new ones.Everybody accept that well educated human labour plays an important role in terms ofdetermining the place of a state among others.Consideration of universal standards and developments has become necessary step fordetermining the quality of education. This developments, forced a new reconstruction ineducation and give rise to replace ?teacher centred? educational systems with ?studentcentred? one.Application of EFQM Perfection Model to the educational institutions will helpthem considerably in terms of reaching their goals. This administration modelrepresents changes of values towards customer and employers better then others. It issensitive to the demands of society and provides activity for using of the resource.Developments of our age force educational institutions to rapid changes. It must beinvestigated whether Perfection Model of Europe Quality Management Foundation isutilised in the educational institutions which are so important. Also its contributions tothe education should be searched.iv