Johann Sebastian bach viyolonsel Süitlerinin incelenmesi
Analysis of Johann Sebastian Bach cello Suits
  1. Tez No: 187820
  2. Yazar: TAYFUN KARAKELLE
  3. Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETJOHANN SEBASTIAN BACH V YOLONSELSÜ TLER N N NCELENMESKARAKELLE, TayfunYüksek Lisans, Eğitim Bilimleri EnstitüsüEğitim Bilimleri Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Nezihe ŞENTÜRK2006Bu araştırma, evrensel müziğin çığır açıcı bestecilerinden biri olan veyapıtlarıyla müzik literatüründe önemli bir yer tutan Johann Sebastian BACH'ınhayatı, müziğinin yorumu ve stili, eserleri, viyolonsel için bestelediği altı adet olansüitlerin müzikal tanımlaması amacı ile yapılmıştır. Bu amaç çerçevesinde JohannSebastian Bach viyolonsel süitlerinin dönemin yapısına uygunseslendirilebilmesinin viyolonsel öğrencisi ve yorumcusunun gelişiminesağlayacağı katkıların önemi vurgulanmıştır.Bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini JohannSebastian Bach'ın eserleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini JohannSebastian Bach'ın viyolonsel süitleri oluşturmuştur. Verilerin toplanması, alanyazın taraması ve müziksel tanımlama yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın sonuçve önerileri bulgular ve yorum ışığında geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTANALYSIS OF JOHANN SEBASTIAN BACHCELLO SUITSKARAKELLE, TayfunM.Sc. Thesis, Institute of Educational SciencesEducational Sciences DepartmentThesis Advicer: Prof. Nezihe ŞENTÜRK2006This resarch has been prepared for the purpose of describing; who is one ofthe groundbreaking composers of universal music and with his creations having animportant role at music literature that Johann Sebastian Bach?s life, his music?sinterpretation and style, his masterpieces and the musical definition of his six suitsthat he composed for cello. In revolved around this aim, the importance ofappendage for cello students and performers having provided by the way ofperforming the Johann Sebastia Bach?s Cello Suits true and suitable for thestructure of that era, has emphasized.This is a descriptive research. The creations of Johann Sebastian Bach isformed the environment of the research. Johann Sebastian Bach?s cello suits hasformed the examplary of the research. Gathering the data has done by the method ofscanning scop literature and musical definition. The research?s results andsuggestions has developed by the way of the findings and the comments.