Kur'an'da Allah'ın rahmeti ve gazabı
The mercy and wrath of Allah in the Qur'an
  1. Tez No: 187855
  2. Yazar: AHMET GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dinleri insan hayatından soyutlamak imkânsızdır. Tarih bunu geçmişte ispatladığı gibi bu günde ispatlamaya devametmektedir. Dün dinsiz veya muharref bir dinin kötü sonuçlarına tarih vesilesiyle şahit olanlar bu günde benzeri neticelere şahitolmaktadırlar.Bir dinin mastarı ve düsturları sağlam olduğu müddetçe o dine mensup olanları o derece müreffeh ve saadet dolu birhayat beklemektedir. İşte dinin mensuplarına kendisine tutununca böyle bir hayatı vaad eden bir Allah'ın olduğunu müjdeleyenveya aksi bir tavır takınanlara ceza dolu bir hayatı hatırlatan semavi kitapların dindeki konumları son derece önemlidir.Müjdeleme ve korkutma mevzusunda dengeyi sağlamak ise insanların o kitaba ve dine karşı olan tavırlarını son derceetkilemektedir. Müjdelemeden ibaret bir kitap din mensuplarını rehavete sevk edebileceği gibi korkutmadan ibaret olan bir kitapise o din mensuplarının umudunun kırılmasına sebep olabilir. Ancak bu ikisi arasında dengeli bir ölçü takip etmek en idealolanıdır. Bunun en güzel örneğine ise Kur'an'ın kendisinde rastlıyoruz. O muhataplarını bir yandan müjdelerken bir yandan daonlara azabı hatırlatmaktadır. O Allah'ın azabını haber verirken mutlaka bunların gerekçesine de değinmiştir. Bunlar özellikleşirk, Allah yolunda savaşmaktan kaçmak, zina iftirasında bulunmak ve cana kıymaktır. Ancak Allah'ın rahmetinden bahsederkenher zaman bir sebep zikretmemiştir. Ayrıca kul şirke düşmedikten sonra Allahın onu bağışlayabileceğini birden fazla ayette habervermektedir. Böylece muhataplarına din sahibinin rahmet ve gazab açısından sahip olduğu özellikleri haber vermiş ve bunuonların idrakine sunmuştur. Bütün bunların neticesinde Allahın rahmetinin gazabını geçtiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
It is imposible to get rid of religions from human life. The history show this as it happened in the past. The people whowittnessed negativer of atheism or the falsified religion observe the same results today. As long as the resources and theprencibles of a religion is consistent, the followers can pursue a happy and good life. As a consequance book by Allahhas animportant role in a religion.The balance of giving good or bad news effects behaviours of people towards the books and the religions. A bookbased on good news can channelise people to lasiness while a book based on bad news could couse desperation. However tofollow balance between these two is an ideal situation . We see the best example of these in the Qor?an. The Qor?an gives goodnews to the followers as well as it reminds punishment. Surely Allah had explained reasons of this punishments when He givesthe bad news. These are polytheism, rejection of battle for the sake of God, slader of fornicationand murdering. However, Allahdid not say anything about the couses of His mercy when He mentioned it. Beside as long as a person avoids poytheism,forgivenes is promised in many verses. Thus the Qor? an gives information in terms of mercy on punishment and presents it topeoplse?s understanding. As a result, it is seen that mercy of Allah overwhelms his punishment