İzmir Körfezi medio-littoralinde yaşayan Patella spp.de ağır metal birikimlerinin mevsimsel değişimlerinin araştırılması
- Tez No: 18788
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu çalışmada, îzmir Körfezi'nin farklı kirlilikte olan bölgelerinden (Şekil 2) Patella spp. örneklerinin içerdiği Demir (Fe), Çinko (Zn), Bakır (Cu), Kurşun (Pb) ve Mangan (Mn) konsantrasyonlarının mevsimsel ve bölgesel değişimleri araştırılmıştır. Patella spp. örnekleri İzmir Körfezi'nde belirlenen 4 sabit istasyondan, mevsimsel olarak toplanarak iz element analizleri“Varian Techtron Model 1250 Atomic Absorption Flame Spectrophotometer”kullanılarak yapılmıştır. Örneklerin doku ve kabuk kısımları ayrı ayrı olmak üzere analizleri yapılmış, sonuçta elde edilen ortalama değerler aşağıdaki sınırlar içinde bulunmuştur. Yumuşak kısımlarında; Demir (Fe) : 905-2764 )Xg/g, Çinko (Zn): 43.589-87.096 jj,g/g, Bakır (Cu): 3.750-23.636 jıg/g, Kadmium (Cd): 0-6.451 JJ-g/g, ı -ursun (Pb): 0-31.034 ju.g/g, Mangan (Mn): 0-43.269 fi.g/g, (kuru ağırlık). Kabukta; Demir (Fe): 13.536-166.762 u.g/g, Çinko: (Zn); 2.671-18.357 jag/g, Bakır (Cu): 2.144-5.707 ng/g, Kadmium (Cd): 1.742-3.260 JJ-g/g, Kurşun (Pb): 11.792-35.537 p.g/g, Mangan (Mn): 7.952-52.391 fxg/g (kuru ağırlık). Elde edilen bulgulara göre, kayalık substratumda yaşayan Patella örneklerinde iz element konsantrasyonları, yumuşak doku ve kabukta bölgesel ve mevsimsel varyasyonlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
25 VII. SUMMARY The purpose of this study is to investigate seasonal and locality variations of Fe,Zn,Cu,Cd,Pb and Mn concentrations, which are included by Patella spp. in Izmir Bay (Fig. 2). Samples, v ıich are taken from 4 stations in different seasons, are analysed by Atomic Absorption Flame Specktrophotometer model 1250. The measurements which are carried out from the shell and soft parts of Patella spp. are in the range as given below. Sûft parts; Iron (Fe) : 905-2764 (Xg/g, Zinc (Zn): 43.589-87.096 jxg/g, Cupper (Cu): 3.750-23.636 U-g/g, Cadmium (Cd): 0-6.451 jig/g, Lead (Pb): 0-31.034 (xg/g, Manganese (Mn): 0-43.269 M-g/g, (Dry weight). Shell; Iron (Fe): 13.536-166.762 u.g/g, Zinc (Zn): 2.671-18.357 p,g/g, Cupper (Cu): 2.144-5.707 u.g/g, Cadmium (Cd): 1.742-3.260 u.g/g, Lead (Pb): 11.792-35.537 ng/g, Manganese (Mn): 7.952-52.391 jxg/g (Dry weight). It is observed that the trace element concentrations in Patella spp., which lives in rocky substratums, shows soft part and shell seasonal and locality variations in Izmir Bay.