Demirköy (Kırklareli) ilçesinin kırsal turizm potansiyeli ve yerel halkın turizme bakışı
Rural tourism potential of Demirköy (Kırklareli) district and local people's perspective on tourism
- Tez No: 814498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ARICİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Turizm önceki dönemlerde yalnızca yaz aylarında yapılan kıyı turizmi olarak algılansa da zamanla çeşitli alternatif turizm türleri ortaya çıkmıştır. Bu alternatif turizm türlerinden biri de kırsal turizmdir. Kırsal turizm ziyaretçiler için farklı aktivite imkânları sunarken, kırsalda yaşayanlar için de sosyoekonomik yönden kalkınma imkânı sağlamaktadır. Bu çalışmada; doğal, kültürel ve tarihi yönden turizm potansiyeline sahip olan ancak henüz tam olarak keşfedilememiş Kırklareli ili Demirköy ilçesi ele alınmıştır. İlçenin araştırma alanı olarak seçilmesinde doğal ve kültürel çekicilikleri ile milli park ve sit alanlarına sahip olması etkili olmuştur. Araştırmada ilçenin turizm potansiyelinin belirlenmesi, kırsal turizmde karşılaşılabilecek problemlerin saptanması ve yöre halkının kırsal turizme bakışının tespit edilmesi amaçlanmıştır. İlk aşamada yöreye ait çeşitli raporlar ve yayınlar incelenmiş, sonrasında arazi çalışmaları yapılmıştır. Yöre halkı ile yapılan mülakat çalışmaları ile de ilk elden verilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan görüşmelerde halkın kırsal turizmi desteklediği ve mevcut ekonomik kaynakların kısıtlı olması nedeniyle turizmde yer almak istedikleri tespit edilmiştir. Katılımcılar turizmin yörede sosyal imkânları ve ekonomik seviyeyi artıracağını düşünmektedirler. Turizmin gelişmesi için ilk etapta; pazar yeri, su, yol vb. altyapı eksiklikleri ile konaklama kapasitesi gibi sorunlar çözülmelidir. Ayrıca yöre halkına yöresel ürünler ve el sanatlarının turizme kazandırılması adına eğitimler verilmeli ve yörenin tanıtımı yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Although tourism was perceived as coastal tourism only in the summer months in the previous periods, various alternative types of tourism have emerged over time. One of these alternative types of tourism is rural tourism. While rural tourism offers different activity opportunities for visitors, it also provides socio-economic development opportunities for those living in rural areas. In this study; Demirköy district of Kırklareli province, which has natural, cultural and historical tourism potential but has not yet been fully discovered, is discussed. The selection of the district as a research area was effective because it has natural and cultural attractions and national parks and protected areas. In the study, it is aimed to determine the tourism potential of the district, to determine the problems that may be encountered in rural tourism and to determine the view of the local people to rural tourism. In the first stage, various reports and publications of the region were examined, and then field studies were carried out. Interview studies with local people also tried to reach first-hand data. In the interviews, it was determined that the people supported rural tourism and wanted to take part in tourism due to the limited economic resources available. Participants think that tourism will increase social opportunities and economic level in the region. In the first place for the development of tourism; Problems such as infrastructure deficiencies such as market place, water, roads, etc. and accommodation capacity should be solved. In addition, trainings should be given to the local people in order to bring local products and handicrafts to tourism and the region should be promoted.