Arazi tesviyesinde kazı ve dolgu hacimlerini hesaplama yöntemlerinin karşılaştırılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 18786
  2. Yazar: SEDAT İDRİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
OZET Bu araştırma, arazi tesviyesinde kazı ve dolgu ha cimlerinin hesaplanmasında kullanılan dört ayrı metodu. karşılaştırmak ve. bunlardan en uygun olanını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Arazi tesviyesi, yüzey sulama sistemlerinin etkinlimi açısından son derece önemlidir, ayrıca erozyonun kontrolü için ve daha iyi bir yüzey drenajı saklamak amacıyla da arazi tesviyesi yapılır. Bir tarımsal arazide bulunan yüzeysel düzensizliklerin, uygulanacak yüzey sulama yönteminin gerektirdiği eğim derecelerine göre düzenlenmesi olarak tanımlanan arazi tesviyesi belirli bir metoda göre projelenir. Tesviye projesin de, tesviye düzlemi ile orjinal zemin yükseklimi arasındaki fark kazı veya dolgu yükseklisini verir. Bu yükseklikler yardımıyla da proje alanındaki toplam kazı ve dolgu hacmi hesaplanır. Kazı ve dolgunun az olması hem proje maliyeti, hem de üst toprak katmanının taşınması açısından önem taşır. Kazı ve dolgu hacmi hesaplamasında toplama metodu, dört nokta metodu, üç nokta ve hassas metod olmak üzere dört metot kullanılır. Araştırmada materyal olarak Gediz" Havzasında tesviye ihtiyacı olan, farklı topografik durumlara sahip üç derişik arazide bulunan ölçüm delerleri kullanılmıştır. Bu delerlere göre önce tesviye düzlemi belirlenmiştir. Buna göre, ızgara köşelerindeki veya ızgara orta noktasındakikazı ve dolgu yükseklikleri hesaplanmıştır. Me-totların karşılaştırılması iki şekilde yapılmış tır : 1- Önce her arazide toplama metodu, hassas metod, dört nokta ve üç nokta metoduna göre toplam kazı ve dolgu hacimleri hesaplanmıştır. 2- Grafik çizilerek, grafikte toplama metodu, dört nokta metodu ve üç nokta metodunun hassas metoda göre sapmaları incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, toplama metodu di£er metodlara nazaran daha fazla kazı ve dolgu hacmi vermektedir. Geri kalan üç metod ile toplam hacim ve kazı miktarları birbirlerine çok yakın bulunmuş olup, aralarındaki fark ihmal edilebilecek düzeydedir. Bu nedenle, uygulamada bu üç metodun birisi seçilebilir. Ancak, hesaplama kolaylığı ve hızı bakımından dört nokta metodu diğer metodlardan daha üstündür.
Özet (Çeviri)
-70- SUMMA.RY This study was conducted to compar'Q four different methods used for calculation of cut and fill volumes in land grading and to determine the most suitable one of these methods. Land leveling or land grading defined as correcting the surface irregularities and providing a land slope to obtain even distribution of water in surface irrigation in land leveling projects varios methods can be used. A grading project, the elevation between grading level and ground level gives the elevation of cut and fill. With these elevations total amount of cut and fill volumes have been calculated. The amounts of cut and fill are important on both the c.Ost of project and the removel of top soil Layer, in calculation of cut and fill volumes, addition method, de licate method, four points method and three points method have been used. The material, that has been take?? in this study is to asses the surveying data on three different topographic ground in Gediz Basin. First, according to these values, the grading level had been determinated and than elevations of fill and cut in the corners or in the middle of grids were calculated. Comparison of the methods were made in two different ways.-71- - First, the Addition method, the delicate method four points method and three points method have "been used for cal culating cut and fill volumes in each land. - Secondly, 8hart was drawn and deviation of addition method, four points method and three points method have been observed in this chart according to the delicate method. It was found that cut and fill volumes in the addition method were highest when compared with the others. The amount of cut and fill in the other methods were nearly close to each other. As a result of this in practiae, one of these three methods can be selected. But four points method has given better result than the others due to easy and practice calculation.