Girişimcilik finansmanında risk sermayesi ve Türkiye uygulamaları üzerine öneriler
Venture capital for financing of entrepreneurship and suggestions on Turkey applications
  1. Tez No: 187880
  2. Yazar: TAYFUN DENİZ KUĞU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
G R Ş MC L K F NANSMANINDA R SK SERMAYESVETÜRK YE UYGULAMALARI ÜZER NE ÖNER LERRisk sermayesi, girişimciliğin ve yenliklerin finansmanında bütüngelişmiş ülkelerde uzun yıllardır uygulanan bir yöntem olmasına rağmen,Türkiye'de çok fazla tanınmamaktadır.Girişimcilik, teknoloji üretimi için çok önemlidir. Sadece iş kurmaanlamında değil, aynı zamanda mevcut işletmeler içinde geçerlidir.Girişimciliğin en önemli sorunlarından bir tanesi finansmandır.Girişimciliğin devlet tarafından finansmanı yetersiz kalmakta ve ihtiyacacevap verememektedir. Bu nedenle profesyonel anlamda, konularındauzmanlaşmış, riski seven ve uzun vadeli düşünen kurumlara ihtiyaç vardır.Tarihi eskilere, slâmiyet öncesi döneme kadar dayanan risksermayesinin günümüze benzer ilk uygulamaları, A. B. D.'de başlayarak bütündünyaya yayılmıştır. Amerika'da risk sermayesi, Avrupa'da ise risk sermayesive uzun vadeli borç verme şeklinde gerçekleşen yatırımlar aynı anlamdakullanılmaktadır.Ülkeler ileri teknoloji ve yeni ekonomi olarak adlandırılan bir ekonomikdüzene doğru dönüşüm süreci içindedirler. Amaç; yüksek katma değer yaratanteknolojiler ve ürünler yaratabilmektir. Bu dönüşümün finansmanı da yüksekolmaktadır.Küçük ve orta boy işletmeler olarak tanımlanan işletmelerin kuruluş veişletme sermayesi anlamındaki finansman gereksinimlerine, mevcut yapıiçindeki alternatifler etkili olamamaktadır. Bu işletmeler için en uygunfinansman alternatiflerinden biri risk sermayesidir.Risk Sermayesi uzun vadeli, yüksek risk taşıyan ve yeni teknoloji içerengirişimlerde kullanılabilecek, girişimleri fikir aşamasından büyüme aşamasınakadar destekleyen bir yöntemdir. Şirketlere hisse karşılığında ortak olunarakgerçekleştirilir. Belirli bir aşamadan sonra hisseler satılarak yatırımdan çıkılır vegelir elde edilir.
Özet (Çeviri)
VENTURE CAPITAL FOR FINANCING OF ENTREPRENEURSHIP ANDSUGGESTIONS ON TURKEY APPL CAT ONSAlthough venture capital has been used as a financing instrument forentrepreneurship and innovation in developing countries. It hasn?t been widely knownin Turkey. Entrepreneurship is necessery in production of a new technology.Technology is important not only for creating a new business, but also for exsitingones.Since government incentives are not enough. One vital issue involved inentrepreneurship is financing of a new business. Therefore, there is a need forinstitutions that are Professional; risk takers and long term planners.Venture capital history goes back prior to Islam, but it?s modern applicationswere seen in U. S and then in other countries. Venture capital in U. S., is known aslong term investment in Europe.Many countries are in financing process of new technology and economy. Thegoal is creating maximum value added Technologies and products. Financing of thatgoal is high.With current financial methods small and medium sized business, in term ofworking capital are not beeing financied well enough. The best financing method forthose business is venture capital.Venture capital is a method used for financing long term projects from thebeggining. It?s applied by being a shareholder of a financied company. The next stepis selling the holding shares and generating income.