Making sense of mafia in Turkey: Conceptual framework and a preliminary evaluation
Türkiye'nin mafyasını anlamlandırmak: Kavramsal çerçeve ve öndeğerlendirme
  1. Tez No: 187885
  2. Yazar: HATİCE AHU HATİPKARASULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BUĞRA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Başlık: Türkiye'nin Mafyasını Anlamlandırmak: KavramsalÇerçeve ve ÖndeğerlendirmeBu tezin amacı, mafyayı ve Türkiye'nin mafyasınıanlamlandırmaktır. Tartışma haraççılık ilesınırlandırılmış, yani kaçakçılık faaliyetleri konunundışında tutulmuştur. Tartışmalar kavramsal bir düzeydeyapılmış ve Türkiye örneğine taşınmıştır.Özel bir kriminolojik kavram olarak mafya ya da örgütlüsuç, tehdit ve şiddete başvurarak çok sayıda suç işleyenve bu yolla yasadışı kazanç elde eden bir örgüte işareteder. Bu kavramsallaştırmanın eleştirilerinden hareketle,bu tezde, beyaz-yakalı ya da şirket suçlarının tamamenkapsam dışında tutulmaması ve kriminoloji ile siyasaliktisat arasındaki ince kesişim hattının gözardıedilmemesi gerektiği öne sürülmüştür. Bu minvalde, karamaçlı bir suç işleyen mafya, `ekonominin toplum içindekiyeri' ve bu yer içinde şekillenen devlet-iş dünyasıilişkilerinden bağımısız değildir. Bu bakma biçimi,neoliberal ekonomik dönüşüm süreci düşünüldüğünde daha daönem kazanır. Yasal piyasanın sınırlarında yasadışı karelde etmeye yönelik karşılıklılık ilişkilerine dair birmetafor olarak görülebilecek olan mafya, piyasaekonomisinin yükselişi, sosyal devlet ve hukuk devletitarafından sınırlanmadıkça, ekonomik dönüşüm sürecitarafından tetiklenecektir.Türkiye ile ilişkili olarak, öncelikle mafyaya ilişkinnadir rastlanan akademik çalışmalar üzerinde durulmuştur.Hukukçu ve kriminologların konuyu ele alma biçimleri,yukarıda verilen ortodoks tanım üzerinden ilerler ve yineyukarıda işaret edilen noktalardan eleştirilebilir. Mafyametaforu ile ilgili tartışmaya, 1980 sonrası neoliberalekonomik dönüşümün ana hatları çizilerek başlanmış vemafya metaforu, ?kabadayı? figürünün dönüşümü,`Civangate' olayı ve Türkbank özelleştirmesi ileörneklenmiştir.iv
Özet (Çeviri)
of the Dissertation of Hatice AhuHatipKarasulu for the degree of Doctor of Philosophy inthe Atatürk Institute for Modern Turkish History to betaken June 2005.Title: Making Sense of Mafia in Turkey: ConceptualFramework and a Preliminary EvaluationThe aim of this dissertation is to make sense of mafiaand make sense of mafia in Turkey. The discussions arelimited to racketeering. That is, smuggling is notincluded. The arguments are developed on a conceptuallevel and reflected to Turkey.As a specific concept in criminology, mafia or organizedcrime points at an organization accruing illegal gainsthrough a multiplicity of crimes, using threat orviolence. Departing from the criticisms of thisconceptualization, in this dissertation, it is arguedthat white-collar or corporate crime should not be takenas distinct, and the slim line of intersection betweenpolitical economy and criminology should not bedisregarded. That is, committing a profit-oriented crime,mafia is not independent of the `place of economy insociety? and the state-business relations shaped therein.This is especially important in the context of neoliberaleconomic transformation, within which mafia, as ametaphor of reciprocity relations aiming at illicit gainon the borders of the legal economy, stigmatized by theeconomic transformation process itself, unless the riseof the market economy is restrained with a redistributivestate and rule of law.With respect to Turkey, first, the rare lines ofknowledge on mafia are discussed. By and large, the worksof legal scholars and criminologists are in line with theorthodox definition, and share the same shortcomings. Themafia metaphor is introduced with outlining theneoliberal economic transformation in the post-1980period, and exemplified with the transformation of the?kabadayı?, so-called `Civangate? and Turkbankprivatization.iii