Üniversiteli bayan öğrencilerin süpermarket marka tercihleri ve süpermarket seçimine etkileri
Woman college students supermarket brand preferen and supermarket brands effects of supermarket cho
  1. Tez No: 187891
  2. Yazar: NİL ESRA GÜLDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜÜN VERS TEL BAYAN ÖĞRENC LER N SÜPERMARKET MARKASITERC HLER VE SÜPERMARKET SEÇ M NE ETK LERNil Esra GÜLDOĞANşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2005Danışman: Prof.Dr.Yavuz ODABAŞIPerakendecilik alanındaki yoğun rekabet ve değişim, rekabet avantajı yakalamayıamaçlayan süpermarket yöneticilerini yeni pazarlama stratejileri ve taktikleriuygulamaya yöneltmiştir.Perakendeci markaları, tüketiciler için yeni bir alternatiftir ve düşük üretim maliyetleri,ucuz ambalajları, minumum reklam giderleri sayesinde üretici markalarına kıyasla dahauygun fiyatlarla tüketicilere sunulmaktadır.Bu çalışmada, üniversiteli bayan öğrencilerin süpermarket markası tercihleri vesüpermarket seçimine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, perakendeci markasının tanımı, perakendeci markalarıtürleri, perakendeci markalarının gelişim süreci ve Türkiye'de perakendeci markalarıylailgili kısıtlamalar detaylı olarak açıklanmıştır.kinci bölümde, üretici ve perakendeci markalarının karşılaştırılması, tüketicilerinperakendeci markası tercih nedenleri, satınalma riskleri ve perakendeci markası ilişkisi,perakendeci markalı ürünlerin avantajları ve dezavantajları, perakendeci markasıkarşısında üretici markası ve mağaza bağlılığı ve perakendeci markaları detaylı olarakaçıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise, üniversiteli bayan öğrencilerin süpermarket markası tercihleri vesüpermarket seçimine etkilerini belirlemek için bir anket çalışması yer almaktadır.Araştırmadaki veriler anket yardımıyla yüz yüze görüşme tekniği kullanılaraktoplanmıştır.Anketlerin sonuçları betimleyici istatistiklerle verilmiş olup, araştırmakonuya ilişkin sonuç kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn an increasingly competitive and changing retailing environment, supermarketmanagers, who aims to develop competitive advantages, have been implementing newmarketing strategies and tactics to gain a competitive edge.Retailer brands provide consumers with a competitive alternative to manufacturerbrands. Retailer brands offer lower prices owing to their lower manufacturing costs,inexpensive packaging, minimal advertising and lower overhead costs.In this study, woman college students supermarket brand preferences have beeninvestigated and supermarket brands effects of supermarket choices have been analyzed.This study consists of three sections. In the first section of the study, the definition ofretailer brands, the kinds of retailers brands, have been done. Retailer brandsdevelopment process, restriction on retailer brands in Turkey are explained in detail.In the second section, a comparision of retailer brands and manufacturer brands havebeen done. After the comparision, the reasons why consumer prefer retailer brands areinvestigated. Then purchase risk and retailer brands, advantages and problems of retailerbrands, manufacturer brands opposite to retailer brands and store loyalty and retailerbrands are explained in detail.At last in the third section, there is a questionnaire to determine supermarket brandpreferences of woman college students and effects of supermarket choices. Surveymethod was used in collecting data. Results of the questionnaire have been presented bydescriptive statistical data and the research has ended by the section of conclusion.