Gümrük Birliği'nin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri
The effects of Customs Union to the Turkish economy
- Tez No: 187924
- Danışmanlar: PROF.DR. İLYAS ŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
iiiiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜGÜMRÜK B RL Ğ 'N N TÜRK YE EKONOM S ÜZER NDEK ETK LERDilek KIRDARktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2005Danışman: Prof. Dr. lyas ŞıklarGünümüzde ekonomik gelişmelerle birlikte ortaya çıkan rekabet ortamındaülkeler ayakta kalabilmek için sürekli bir yarış halindedirler. Bu yarıştan başarıylaçıkabilmek gerek küresel bazdaki organizasyonlara katılarak (Dünya Ticaret Örgütü)gerekse bölgesel oluşumlara katılarak (Avrupa Birliği Ve Gümrük Birliği) mümkünolmaktadır.Bu anlamda Avrupa Ülkeleri arasında karşımıza çıkan en önemli ekonomikbütünleşme Avrupa Birliği'dir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefineyönelik Ankara Anlaşması'yla başlayan ortaklık ilişkisinin önemli bir parçası olanGümrük Birliği, ekonomimizin tamamını etkileyen en önemli gelişmelerden biri olarak1 Ocak 1996'da tamamlanmıştır.Bu çalışma ile Türkiye-AB arasında imzalanan Gümrük Birliği'nin tarihselgelişimine yer verildikten sonra, Gümrük Birliği'nin Türkiye ekonomisini, statik veyeni yeni ortaya çıkmaya başlayan dinamik etkiler açısından nasıl etkilediği ortayakonulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiiiiABSTRACTNowadays there has been a competition due to economical improvements in theworld in this circumstances, the countries have been in competition in order to followthose improvements. It is possible for these countries to be succesful in this competitionby being member of some global organizations such as World Trade Organization orsome regional organizations such as European Union and Custom Union.European Union is one of the important economical among European countries.Turkey aims to have full membership in this union. This partnership with Ankara pact.Custom Union or one of important part of Ankara Pact, which is the most importantimprovement affecting our economy has been completed on 1 January 1996.This research looks at the historical improvement of Custom Union signedbetween Turkey and European Union. It focuses on how this Custom Union affectsTurkish economy in terms of static effects and dynamic effects which has beenappeared recently.