Kurumsal itibar ve Anadolu Üniversitesi İ.B.F. örneği
Corporate reputation and the case of Anadolu University
- Tez No: 187925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşmenin etkileriyle rekabetin yoğunlaştığı günümüz iş hayatında kuruluşlarınfaaliyetlerini sürdürebilmeleri, finansal performanslarının yanı sıra ?görünmeyen bazıdeğerlerinin? de varlığına bağlı olmuştur. Kuruluşların bu görünmeyen değerlerininbelki de en önemlisi onların kurumsal itibarlarıdır.Bu çalışmada Anadolu Üniversitesi'nin kurumsal itibarı, öğrenci ve çalışanlarınıngörüşleri doğrultusunda ele alınmıştır. Çalışma sonucundaysa, Anadolu Üniversitesi'ninolumlu bir kurumsal itibara sahip olduğu ortaya çıkmıştır.Buna göre Anadolu Üniversitesi çalışanlarının, Anadolu Üniversitesi'nin kurumsalitibarını oldukça olumlu o larak algıladıkları belirlenirken, üniversite öğrencilerinin ise,Anadolu Üniversitesi'nin kurumsal itibarını çalışanlara oranla daha az olumlu olarakalgıladıkları tespit edilmiştir.n
Özet (Çeviri)
In today?s business environment, as the formation of highly competitive markets by theeffects of globalization, a corporate?s continuation and stability are highly depend on itssome ?unvisible values? besides the financial performance. One of the most importantunvisible value of a corporation is, its corporate reputation.At this study, Anadolu University?s corporate reputation held by the views of itsstudents and staff. At the end of the study, it?s clearly observed that the AnadoluUniversity has a positive corporate reputation in terms of its students and staff?sperceptions.According to the results, university?s staff have a quite positive perception about theircorporation, nonetheless, university?s students have a less positive perception ofcorporate reputation about their university.n