A critical inquiry: The impact of corporate social responsibility and corporate philanthropy on the development of the cultural sector in Turkey with the case analysis of Koç Holding and the Vehbi Koç Foundation
Kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal vakıfların Türkiye'de kültür sektörünün gelişimine etkisi hakkında bir analiz: Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı
- Tez No: 296201
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL PULHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada 1990 sonrası Türkiye'de özel sektörün kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal vakıfçılık politikalarını uygulama davranışlarının kültür sektörü ile ilişkisi ve üzerindeki etkisini incelemek hedeflenmiştir. Özel sektör ve kültür sektörü arasındaki ilişkinin yapı taşlarını ve gelişimini anlamak adına, ilgili yazın taramaları sonucunda kavramsal çerçeve üç başlık altında incelenmiştir: (a) Vakıfçılık ve Kültür ve Sanat Patronajı, (b) Kurumsal Kimlik, İmaj ve İtibar ve (c) Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Kurumsal Vakıfçılık. Bugünün şartlarını hazırlayan kavramsal zeminin anlaşılmasıyla, kültür sektörünün finansal ve yönetimsel anlamda özel sektörün kurumsal sosyal sorumluk, kurumsal vakıfçılık stratejileri ve üçüncü sektör (kar amacı gütmeyen sektör ya da sivil toplum) gelişiminden oldukça etkilendiği ortaya çıkmıştır. Kurumsal sosyal sorumluluk ve kar amacı gütmeyen sektör kavramlarının doğum yeri olan ABD bir örnek olarak Türkiye ile karşılaştırma içerisinde incelenmiştir. Bu çalışma ile özel sektör ve kültür sektörü arasındaki ilişkideki motivasyonları ve etkileşimleri ortaya çıkararak bir ihtiyaç analizi sunulması ve ilgili yazına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Özel sektör ve kültür sektörü yakınlaşmasının öncüsü olarak Koç Holding şirketleri ve Vehbi Koç Vakfı kültür ve sanat faaliyetleri bir vaka çalışması olarak ele alınmıştır. Çalışma Koç grubunun kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal vakıfçılık stratejilerinin dönüşümünü hedef alan bir öneri sunumu ile sonlandırılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde kültür sektöründe etkin, bir özel sektör kuruluşu ile ilişkili kurumsal bir vakıf olan Vehbi Koç Vakfı özelinde kurum dışı faktörleri inceleyen bir PEST analizi ve iç faktörleri ortaya koyan bir SWOT analizi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed at analyzing the private sector?s behavior in implementing corporate social responsibility and corporate philanthropy policies after 1990s which have considerable effects on the development of the cultural sector in Turkey. In order to understand the development of the relationship between the private and cultural sectors, related conceptual phenomena were explored through studying literature which focused respectively on three main headings: (a) Philanthropy and Patronage for Arts and Culture, (b) Corporate Identity, Image and Reputation and (c) Corporate Social Responsibility and Corporate Philanthropy. In light of the results from the analysis of conceptual background, it was found that cultural sector?s financial and managerial sustainability is influenced extensively from the strategies of corporate social responsibility, corporate philanthropy and non-profit organizations. As a role model Turkey is analyzed in comparison with the United States, the birthplace of notions such as corporate social responsibility and non-profit sector. This study is expected to contribute to the literature by uncovering the motivations and impact of the private sector interaction with the cultural sector and thus demonstrating the needs. The study ends with a specific suggestion targeting the transformation of Koç?s corporate social responsibility and corporate philanthropy strategies. I provide a PEST analysis to show the external factors along with a SWOT analysis displaying the internal factors affecting the Vehbi Koç Foundation as a private corporate philanthropist in the cultural sector.