Araştırma geliştirme maliyetlerinin raporlanması
Reporting of research development costs
  1. Tez No: 187926
  2. Yazar: FULYA AYABAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜARAŞTIRMA GELİŞTİRME MALİYETLERİNİN RAPORLANMASIFulya AYABAKANİşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüDanışman: Doç.Dr. Necdet SağlamGünümüzde dünyada artan rekabet koşulları karşısında ayakta kalmak isteyenişletmeler AR-GE faaliyetlerine daha fazla kaynak ayırmak zorunda kalmışlardır. Bununneticesinde de AR-GE maliyetlerinin raporlanması ve muhasebeleştirilmesi konusu önemkazanmıştır.AR-GE faaliyetleri uzun yıllar sürebilecek maliyetli ve riskli faaliyetlerdir. AR-GEfaaliyetlerinden gelecek dönemlerde de yarar sağlanması durumunda AR-GE maliyetlerininaktifler arsında gösterilmesi söz konusu iken, AR-GE faaliyetlerinden beklenen yararın tamolarak ölçülememesi durumunda bu faaliyetlerin giderleştirilmesi söz konusudur.Bu çalışmada AR-GE ile ilgili, mevcut yasal düzenlemeler ve uygulamalar ile ulusalve uluslar arası standartlar arasında tanımlama, sınıflandırma ve kayıtlama açısındankarşılaştırmalar yapılarak benzerlikler ve farklılıklar vurgulanmıştır. Bu benzerlik vefarlılıklar irdelenirken AR-GE faaliyetlerinin dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimideincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIn todays world, the institutions against rising competition conditions have to give importanceto technological innovations reserve great amounts of their sources to R&D activities. As aresult of which the issue of accounting and reporting of these costs become important.R&D activities are expenditure and risky ones that can carry on for many years. While beingdiscussed the demonstration of R&D costs among actives, in the condition of getting profitfrom R&D activities in future terms the profits expecting from activities that can not beingmeasured is being discussed as expenditure.The purpose of this study concerning R&D is to take attention on that existing law andapplications with national and international standarts as regard to definition, dasification andreporting. While being considering all these similarities and differences, all progress of R&Dactivities have been examined in Turkey and all over the world.